Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.12.2019 14:21 Publikacja: 13.12.2019 13:55
Foto: AFP
16-letnia szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została wybrana „Człowiekiem roku” amerykańskiego tygodnika „Time”. Magazyn przyznaje swoje wyróżnienia od 1927 roku. Wybiera zwycięzcę lub zwycięzców, którzy w mijającym roku mieli największy wpływ na wydarzenia na świecie - niekoniecznie dobry. Przyznanie tytułu nastolatce skomentowano wczoraj w programie „Jedziemy” w TVP Info.
Gośćmi programu byli publicysta „Gazety Polskiej” Adrian Stankowski, raper Wujek Samo Zło i założyciel rockowej grupy Apteka Jędrzej Kodymowski.
- Poważnie nie chciałbym tego komentować. Tutaj mamy do czynienia z młodą osobą, która została tak dosyć mocno wpuszczona w tematy, które nie są w ogóle adekwatne do jej wieku - powiedział Kodymowski. Prowadzący, Michał Rachoń, stwierdził wówczas, że „ktoś decyduje, żeby ją wpuścić, również na okładkę magazynu”. - Jeżeli chodzi o okładkę „Time”, to mieliśmy tam różne postacie na przestrzeni lat, od połowy XX wieku do naszych czasów - dodał Kodymowski.
Rachoń w odpowiedzi zaznaczył, że „Greta Thunberg powinna się niepokoić”. - Zobaczmy w takim razie, kto na okładce magazynu „Time” w historii był. To oczywiście nie są wszyscy. Wśród ludzi roku znajdowali się Józef Stalin, chyba największy zbrodniarz w historii ludzkości, Adolf Hitler, w tym rankingu również wysoko, Nikita Chruszczow, no również krew na rękach, Michaił Gorbaczow, Ajatollah Chomeini, Władimir Putin - wymieniał Rachoń. - Wszyscy wymienieni bardzo troszczyli się o przyrodę, kochali bardzo sarenki - dodał Stankowski.
Prowadzący programu „Jedziemy” krótko wspomniał także, że na okładki „Time” trafiały też pozytywne postaci.
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Jeśli rząd weźmie Polsat i TVN pod prawną ochronę, próby ich wrogiego przejęcia byłyby znacznie utrudnione. I to mimo wątpliwości prawnych wokół tego, czy telewizję można tak chronić.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Wysoce ryzykowne jest zamieszczenie Polsatu i TVN w wykazie firm strategicznych Polski na podstawie rozporządzenia z uwagi na wtórną w tym stanie faktycznym działalność telekomunikacyjną, a nie podstawową – medialną (audiowizualną).
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Na konflikcie o telewizje TVN i Polsat może stracić koalicja rządząca, bo niekoniecznie z działaniami ocenianymi przez część obywateli jako cenzura będzie jej do twarzy – uważa politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Rafał Chwedoruk,
Rząd Donalda Tuska chroni swoich sojuszników. Ale zarazem trudno dyskutować z faktem, że w dobie wojen hybrydowych jest to ważne dla polskiej demokracji.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Zapowiedź umieszczenia telewizji TVN i Polsat na liście polskich firm strategicznych to symbol czasów, w których przyszło nam żyć. Coś, co wczoraj wydawałoby się niemożliwe, jutro może być oczywiste.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas