[b][link=http://www.rp.pl/artykul/19,252703_Ministrowie_edukacji_wspominaja_Anne_Radziwill_.html]Przeczytaj wspomnienia ministrów edukacji[/link][/b]
Marszałek informując posłów o śmierci Anny Radziwiłł dodał, że była to osoba, która położyła fundamenty zmian polskiego systemu edukacyjnego po 1989 r.
[b]Anna Maria Radziwiłł[/b] – pedagog, historyk, senator I kadencji, była wiceminister edukacji. Córka księcia Krzysztofa Mikołaja Radziwiłła i Zofii z Popielów herbu Sulima.
Była absolwentką Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (1961), na tej uczelni uzyskała następnie stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w 1966. Przez ponad 30 lat była nauczycielem w szkołach średnich. Uczyła m.in. Jarosława Kaczyńskiego.
W 1980 wstąpiła do "Solidarności", była przewodniczącą grupy ekspertów związku w negocjacjach z Ministerstwem Oświaty i Wychowania dotyczących zmian w programie nauczania historii. W stanie wojennym współpracowała z Prymasowskim Komitetem Pomocy Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. W wyborach czerwcowych w 1989 została wybrana do Senatu z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach 1989-1992 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w kolejnych rządach solidarnościowych.