Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra obrony narodowej.
Zaproponowano rozwiązania usprawniające organizację i funkcjonowanie Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że "z dotychczasowego ich działania wynika, że konieczne jest skorygowanie prawa, które pozwoli zwiększyć atrakcyjność tej służby i ściślej powiązać ją z działalnością jednostek wojskowych".
Przede wszystkim przewidziano możliwość pisemnego aneksowania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR. Jednocześnie zniesione zostaną ograniczenia czasowe dotyczące terminu zawierania takich kontraktów. Ma być też zniesiona górna granica – 15 lat – łącznego pozostawania "na przydziale kryzysowym". Jedynym limitem w tym zakresie będzie granica wieku określona odpowiednio do posiadanego stopnia wojskowego oraz czas przebywania "na przydziale kryzysowym".
Do nowych przepisów wprowadzono też instytucję zawieszenia przydziału kryzysowego dla kobiet w ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego.
Założono, że żołnierz rezerwy nie będzie jedynym, z którym można zawrzeć kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach NSR. Kontrakt może być zawarty również z żołnierzem w czynnej służbie wojskowej i żołnierzem pełniącym zawodową służbę wojskową lub kandydacką. Taki żołnierz musi jako ochotnik zgłosić się do wykonywania obowiązków w ramach NSR, a także złożyć pisemny wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień o zawarcie kontraktu.