Prezydent Ukrainy w Polsce

Prezydent Bronisław Komorowski w obecności prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina.

Aktualizacja: 17.12.2014 13:05 Publikacja: 17.12.2014 11:50

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudała

Prezydent Petro Poroszenko powiedział na spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim, że "relacje polsko-ukraińskie mają charakter strategiczny". - Chciałbym podziękować panu prezydentowi za gościnność, nieugiętą proukraińskość. Polska największym adwokatem Ukrainy w UE - dodał Poroszenko.

Zdaniem Poroszenki, Polska może pomóc Ukrainie w przeprowadzeniu reform. - Umówiliśmy się co do realnej współpracy w reformie decentralizacji władzy - powiedział prezydent Ukrainy. Mówił też o konieczności przeprowadzenia reform na Ukrainie. Zapewnił, że ukraiński rząd chce przeprowadzić reformy, o których mowa jest w umowie stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Ukrainą.

Powiedział, że w najbliższym czasie zostanie powołana komisja konstytucyjna, której głównym zadaniem będzie wprowadzenie zmian mających na celu decentralizację władzy na Ukrainie. - Doświadczenie Polski będzie tutaj decydujące. Na Ukrainie uważamy je za najbardziej efektywne wśród krajów europejskich - dodał.

Wedle relacji Poroszenko, podczas rozmowy z Komorowskim poruszany był temat współpracy gospodarczej. - Jestem przekonany, że zdecydowane działania władz ukraińskich, mające na celu polepszenie klimatu inwestycyjnego, walkę z korupcją, dadzą dodatkowe argumenty naszym polskim partnerom do bycia z nami w tym niełatwym czasie - mówił ukraiński polityk.

Dziękował też za pomoc humanitarną. - Symboliczne jest to, że właśnie teraz Polska wysyła dwa konwoje humanitarne dla mieszkańców Donbasu, którzy dziś potrzebują tej pomocy w związku z agresją Rosji - podkreślił.

Jak mówił, w czasie rozmowy poruszona została też kwestia małego ruchu przygranicznego. - Dostęp do małego ruchu granicznego będzie miało prawie milion Ukraińców - jestem przekonany, że w tej współpracy zostaną wprowadzone nowe formy instytucjonalne - powiedział Poroszenko.

Umowa UE-Ukraina podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że "wizyta prezydenta Ukrainy jest okazją do podkreślenia naszej solidarności z Ukrainą".

Wcześniej w obecności Poroszenki prezydent Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. - Cieszę się, że mogłem w obecności pana prezydenta zakończyć proces ratyfikacji umowy UE-Ukraina. Otwiera to drogę do procesów implementacji umowy stowarzyszeniowej oraz wewnętrznych reform na Ukrainie - powiedział prezydent Komorowski.

Bronisław Komorowski powiedział również, że "Polska w pełni rozumie aspiracje europejskie Ukrainy, czuje zobowiązanie podtrzymania otwartego charakteru zarówno UE, jak i NATO".

Prezydent odniósł się także do aktualnej sytuacji na Ukrainie. - Podkreślamy naszą solidarność w sytuacji głębokiego kryzysu na Ukrainie m.in. z powodu agresji rosyjskiego sąsiada - powiedział.

Komorowski zadeklarował równie, że "Polska wesprze proces reform na Ukrainie". - W kwietniu będę z wizytą w Kijowie - dodał.

Ustawę zezwalającą na ratyfikację przez prezydenta Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską a Ukrainą Sejm uchwalił, niemal jednogłośnie, 28 listopada. Także Senat 4 grudnia jednogłośnie zgodził się na jej ratyfikację przez Bronisława Komorowskiego.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

16 września Rada Najwyższa Ukrainy oraz Parlament Europejski ratyfikowały umowę stowarzyszeniową. Po głosowaniu układ obowiązuje tymczasowo - w celu pełnej ratyfikacji umowa musi być ratyfikowana przez wszystkie 28 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Polityczną część umowy z Ukrainą UE podpisała w marcu w geście wsparcia dla władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją i kryzysu politycznego; gospodarczą część umowy, dotyczącą wolnego handlu, współpracy w dziedzinie gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, podpisano w czerwcu. Jednak pod naciskiem Rosji wdrożenie części handlowej odłożono do końca 2015 roku.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w środę w Warszawie:

Wizyta Poroszenki rozpoczęła się o godz. 9.30 od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Przed godz. 13 prezydent Poroszenko spotka się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Następnie o godz. 13.30 - jak informuje Kancelaria Sejmu - od rozmowy z marszałkiem Radosławem Sikorskim rozpocznie się wizyta prezydenta Ukrainy w Sejmie. Politycy mają rozmawiać m.in. o proeuropejskich dążeniach Ukrainy, sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie tego kraju oraz o możliwościach jak najlepszego wykorzystania potencjału strategicznych relacji polsko-ukraińskich.

Wśród planowanych tematów rozmów Radosława Sikorskiego i Petra Poroszenki mają także znaleźć się takie kwestie jak przemiany zachodzące na Ukrainie, wsparcie dla niezbędnych reform u naszego wschodniego sąsiada i znaczenie doświadczeń polskiej transformacji.

Przed godz. 14 zaplanowane jest złożenie kwiatów przy tablicach upamiętniających parlamentarzystów - ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz posłów II RP, którzy zginęli w II wojnie światowej.

O godz. 14 ukraiński prezydent wygłosi przemówienie w polskim parlamencie na uroczystym zgromadzeniu posłów i senatorów. Jak podaje Kancelaria Sejmu, oprócz polskich parlamentarzystów wystąpieniu Petra Poroszenki przysłuchiwać się będą również m.in. prezydent RP, członkowie rządu oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce.

Następnie prezydent Ukrainy spotka się z premier Ewą Kopacz. Po godz. 16 Komorowski i Poroszenko wezmą udział w polsko-ukraińskim forum gospodarczym. Wieczorem prezydent Polski wyda oficjalny obiad na cześć Poroszenki.

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii