Satelitę buduje zespół ok. 30 członków Studenckiego Koła Astronautycznego. W przyszłym roku chcieliby wysłać urządzenie na orbitę.
– Koszt dokończenia budowy PW-Sat2 to około 10 tys. euro. Testy szacujemy na około 30 tys. euro, natomiast cena startu może się wahać od 150 do 200 tys. euro – tłumaczy Dominik Roszkowski, student uczestniczący w pracach.
Studenci poszukują sponsora, który mógłby wesprzeć badania. Oferują umieszczenie reklamy na urządzeniu lub własnego komponentu, który zadziała w kosmosie.
– Jesteśmy otwarci na wiele form współpracy – możemy poprowadzić wykłady lub warsztaty na temat budowania satelitów, pokazać nasze dokonania, wziąć udział w akcji promocyjnej. Ponadto w pamięci satelity możemy umieścić dowolną wiadomość czy zdjęcie, które moglibyśmy nadawać z kosmosu na Ziemię – dodaje student.
Na razie studenci mają obiecaną przez resort nauki kwotę 180 tys. euro dofinansowania. Pieniądze te zostaną przekazane jako zwiększona składka do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Studenci nie wiedzą jednak jeszcze, czy ta kwota wystarczy, aby wysłać satelitę.