Ziobro vs Morawiecki: „Ile razy premier dymisjonował ministra sprawiedliwości?”

„Tak jak Zbigniew Ziobro, o Mateuszu Morawieckim myśli również część polityków Prawa i Sprawiedliwości” – mówi Jacek Nizinkiewicz w rozmowie z Cezarym Szymankiem.

Publikacja: 22.05.2023 16:51

Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro

Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Korespondencyjny pojedynek na słowa między Zbigniewem Ziobrą a Mateuszem Morawieckim rozegrał się w poniedziałkowe przedpołudnie.

Ziobro kontra Morawiecki

Zaczął minister sprawiedliwości i szef Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro, który w wywiadzie dla "Do Rzeczy" powiedział, że "premier Mateusz Morawiecki pomylił się we wszystkich najważniejszych decyzjach unijnych. W efekcie zgody premiera na unijny mechanizm warunkowości i KPO Polska będzie stopniowo tracić suwerenność".

- Nie wymyśliliśmy sobie suwerenności dzisiaj. Walczymy o nią od lat. W uchwale z grudnia 2020 roku przestrzegaliśmy, że w efekcie zgody premiera na unijny mechanizm warunkowości i KPO Polska będzie stopniowo tracić suwerenność. O to, a nie o jakieś osobiste ambicje, toczymy spory w rządzie. Czas jest miarą trafności diagnoz. Pokazuje, kto miał rację: my czy premier, który bagatelizował zagrożenie dla Polski wynikające z mechanizmu warunkowości i KPO. Ustępstwa rządu wobec UE przynoszą dobry skutek czy dalsze upokorzenia? - powiedział Ziobro.

Tadeusz Cymański, polityk Suwerennej Polski, w rozmowie w RMF FM stwierdził, że "różnica zdań to nie konflikt”. - Większość, głosujemy razem w Sejmie. Premier i minister sprawiedliwości mają ciężkie zadania. W większości spraw się zgadzają, czasem niepotrzebnie publicznie poruszają pewne kwestie - powiedział. - To prezent dla przeciwników. Pewne rzeczy się robi w rodzinie, prywatnie, po cichu, wewnętrznie. Myślę, że rozsądku nam nie zabraknie i do wyborów pójdziemy razem - dodał Cymański mówiąc o konflikcie na linii Morawiecki-Ziobro.

Dalej poszedł Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, który opublikował w mediach społecznościowych grafikę z następującymi słowami: „Polski rząd to ewenement na skalę światową – w negatywnym tego słowa znaczeniu. Pokażcie drugi taki kraj, gdzie rząd występuje przeciwko swojej ojczyźnie”.

Morawiecki odpowiada Ziobrze

Premier ripostę wygłosił w Gdyni. - Nie ma co marudzić, kwękać. Trzeba zabrać się do roboty. Minister sprawiedliwości ma dużo do zrobienia. Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje – mówił Mateusz Morawiecki, komentując słowa Ziobry.

– Polityka to gra zespołowa. I jak to w zespole, są tacy, którzy ciągle narzekają, marudzą, że im ktoś nie podaje piłki i są tacy, którzy walczą o to, żeby jak najwięcej osiągnąć w trudnych okolicznościach. Nie ma co marudzić, klękać, trzeba zabrać się do roboty. Minister sprawiedliwości ma bardzo dużo do zrobienia. Są tacy, którzy bardzo dużo opowiadają, a niestety niewiele im wychodzi, ale na szczęście też są tacy w naszej ekipie, którzy zajmują się gospodarką, finansami i tutaj pokazujemy ogromne sukcesy – mówił premier Morawiecki.

Szef Suwerennej Polski odpowiedział na te słowa proponując premierowi "merytoryczną, bardzo poważną debatę".

Suwerenna Polska bez szans w wyborach

Z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że wybory wygrałby PiS wyprzedzając Koalicję Obywatelską, która może liczyć na 24,5 proc. głosów. Na podium znalazła się jeszcze koalicja Polski 2050 z PSL z poparciem 14,9 proc. ankietowanych.

Czwarte miejsce zajmuje Nowa Lewica, na którą chce głosować 9,7 proc. badanych. Próg wyborczy przekracza też Konfederacja z poparciem 8 proc. respondentów.

Poza Sejmem znalazłyby się Suwerenna Polska Zbigniewa Ziobry (1,4 proc.) oraz AGROUnia z Porozumieniem (ta koalicja może liczyć na 0,5 proc. głosów).

Wynik Suwerennej Polski oznacza, że nie mogłaby ona liczyć na subwencję z budżetu - bezzwrotne dofinansowanie z budżetu państwa, które przysługuje partiom przekraczającym w wyborach 3 proc. poparcia.

Korespondencyjny pojedynek na słowa między Zbigniewem Ziobrą a Mateuszem Morawieckim rozegrał się w poniedziałkowe przedpołudnie.

Ziobro kontra Morawiecki

Pozostało 96% artykułu
Kraj
Joanna Ćwiek-Świdecka: Prezydent deklaruje weto w sprawie aborcji, koalicja szuka planu B
Kraj
Migalski: Koalicja 15 października może ugrząźć w podstawianiu sobie nóg
Kraj
Marek Kozubal: Rosja może uderzyć na NATO
Kraj
Zełenski milczał w Polsce o rocznicy rzezi wołyńskiej? Kijowski standard
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Kraj
Odkryto złoto na wawelskiej wieży zegarowej
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą