Reuters: Polska i Węgry z wstępną zgodą na propozycję Niemiec

Polska i Węgry wstępnie zaakceptowali propozycję związaną z budżetem UE przedstawioną przez niemiecką prezydencję i teraz oczekują na zgodę Holandii i innych sceptycznych co do tej propozycji państw członkowskich UE - podaje Reuters powołując się na przedstawiciela polskich władz.

Aktualizacja: 09.12.2020 20:40 Publikacja: 09.12.2020 13:36

Reuters: Polska i Węgry z wstępną zgodą na propozycję Niemiec

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

arb

- Osiągnęliśmy wstępne porozumienie, ale jest pewna presja... celem jest, by zrobić to (wypracować kompromis - red.) przed szczytem UE (w czwartek) - poinformował przedstawiciel polskich władz chcący zachować anonimowość.

Rzecznik węgierskiego rządu nie odpowiedział na prośbę agencji o komentarz do tej informacji.

Rzecznik polskiego rządu poinformował, że "na ten moment nie ma jeszcze porozumienia w ramach UE".

Z nieoficjalnych informacji, o których piszemy w środowej "Rzeczpospolitej" wynika, że propozycja niemiecka nawiązuje do wcześniejszych zapewnień, że mechanizm warunkowości nie będzie stosowany dowolnie. A tylko w sytuacji, jak zresztą jest to sformułowane w treści kontestowanego przez Polskę i Węgry projektu rozporządzenia, gdy łamanie praworządności zagraża interesom finansowym Unii.

Polska i Węgry grożą zawetowaniem unijnego budżetu i funduszu odbudowy, przeznaczonego na odbudowę europejskich gospodarek dotkniętych skutkami kryzysu związanego z pandemią, w związku z przyjęciem przez 25 państw UE rozporządzenia wiążącego wypłatę środków unijnych z kryterium praworządności.

Warszawa i Budapeszt nie były w stanie zablokować tego rozporządzenia, ponieważ było ono przyjmowane większością kwalifikowaną.

Zdaniem przedstawicieli polskiego rządu rozporządzenie to jest niezgodne z unijnymi traktatami, które stanowią, że sankcje za łamanie praworządności przyjmuje się jednogłośnie, a nie - jak przewiduje rozporządzenie - większością kwalifikowaną.

Powiązanie kryterium praworządności z wypłatą funduszy UE poparło 25 państw Unii - wszystkie z wyjątkiem Polski i Węgier.

Polska i Węgry miałyby należeć do największych beneficjentów funduszu odbudowy.

Materiał Promocyjny
CPK buduje terminal przyszłości
Kraj
Anulowany wyrok znanego działacza opozycyjnego
Kraj
Czy Polacy chcą sankcji na Izrael? Sondaż nie pozostawia wątpliwości
Kraj
Rafał Trzaskowski o propozycji Karola Nawrockiego: Niech się pan Karol tłumaczy
Kraj
Cienka granica pomagania uchodźcom. Złoty telefon pogrąża aktywistów z granicy