Czytaj więcej

11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości - relacja na żywo z obchodów

Prezydent stolicy zwrócił uwagę, że w piątek obchodzimy 104. rocznicę odzyskanie niepodległości przez Polskę, która „miała być tolerancyjna, która miała gwarantować prawa wszystkich mniejszości i prawa wyborcze kobiet”. - Ale pamiętamy też, jak potoczyły się losy II Rzeczpospolitej. Pamiętamy napięcia społeczne, pamiętamy odchodzenie od demokracji, pamiętamy również nawet bratobójcze walki. Dlatego II Rzeczpospolita jest dla nas zarówno źródłem inspiracji, jak i ostrzeżeniem, z którego trzeba wyciągać wnioski - zauważył.

- Dzisiaj, w Święto Niepodległości, spotykamy się w czasach niezwykłych, w czasach bardzo trudnych - podkreślił Trzaskowski. - Wychodzimy z pandemii, za naszą granicą trwa wojna, Ukrainki i Ukraińcy oddają życie za te wartości, które są dla nas najważniejsze. Sytuacja gospodarcza jest niepewna: mamy galopującą inflację, mamy drożyznę. I właśnie w takich warunkach dzisiaj potrzebna jest w Polsce bardzo silna demokracja. Właśnie w momencie, kiedy stajemy w obliczu wojny, właśnie w momencie, kiedy stajemy w obliczu niepewności, braku stabilności, dzisiaj Polska powinna być jak najmocniejszą demokracją. I o tym dzisiaj powinniśmy pamiętać i powinniśmy robić absolutnie wszystko, żeby tak się właśnie stało - apelował prezydent stolicy. 

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy o Marszu Niepodległości. Za - wieś i młodzi. Przeciw - miasta i wykształceni

- Dzisiaj to dzień patriotyzmu, ale patriotyzmu, który nie tylko się odnosi do doświadczeń historii, co jest niesłychanie istotne, to nie tylko patriotyzm dumy z naszych symboli, dumy z naszej historii, ale dzisiaj potrzebny nam jest patriotyzm budowania wspólnoty, patriotyzm budowania demokracji - zaznaczył.

Trzaskowski podkreślił, że „dzisiaj demokracja w Polsce musi być silna w obliczu tych wszystkich wyzwań, które przed nami”. - Dzisiaj patriotyzm budowania to również patriotyzm wzmacniania naszych więzi z naszymi sojusznikami w Unii Europejskiej czy w NATO. To patriotyzm budowania relacji, które muszą być silne właśnie w momencie niepewności. To jest dzisiaj najważniejsze: nie odwracanie się od Unii Europejskiej, nie kontestowanie Unii Europejskiej, tylko praca nad tym, żeby Polska była jak najsilniejsza w jak najsilniejszej Unii Europejskiej - stwierdził.

Właśnie w momencie, kiedy stajemy w obliczu wojny, właśnie w momencie, kiedy stajemy w obliczu niepewności, braku stabilności, dzisiaj Polska powinna być jak najmocniejszą demokracją

Rafał Trzaskowski

- Dzisiaj Dzień Niepodległości, który chcemy obchodzić razem, dlatego że patriotyzm nie może dzielić. Patriotyzm jest dla nas wszystkich i wszyscy, wszystkie Polki i Polacy są patriotami. Dzisiaj jest dzień demonstrowania tego razem. Dzisiaj jest dzień budowania wspólnoty. Dzisiaj to nie dzień, który ma dzielić, tylko dzień, który ma łączyć. Ja wczoraj z powstańczynami warszawskimi wystosowaliśmy apel mówiący właśnie o tym, że dzisiaj powinniśmy ten dzień święcić w sposób godny, dlatego że w Warszawie nie ma miejsca na nacjonalizm, nie ma miejsca na symbole faszystowskie. Warszawa jest miejscem uświęconym polską krwią i dlatego do wszystkich państwa apeluję, żebyśmy dzisiaj byli razem, żebyśmy budowali wspólnotę i żebyśmy dzisiaj uświęcili Dzień Niepodległości - kontynuował wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- Ale przede wszystkim chciałem państwa poprosić o jedno: żebyśmy myśleli o nowoczesnym patriotyzmie, patriotyzmie budowania wspólnoty, patriotyzmie, który sprawi, że polska demokracja będzie jak najsilniejsza, bo dokładnie tego nam dzisiaj trzeba - zakończył swoje wystąpienie Rafał Trzaskowski.