Choć nadal większość Polaków uważa, że nasza służba zdrowia nie nadąża za strukturą problemów zdrowotnych społeczeństwa, to jednak rośnie liczba tych, którzy widzą, że jest jednak lepiej – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej".
Ankieterzy zapytali Polaków m.in. o to, czy w ciągu ostatnich siedmiu lat dostrzegli zmiany w polskiej służbie zdrowia. Pozytywy widzi tu niemal 40 proc. badanych, czyli dwa razy tyle, co trzy lata temu. Spadła liczba tych, którzy nie dostrzegają takich zmian. Na takim stanowisku stoi niemal 52 proc. badanych, podczas gdy w 2014 roku uważało tak niemal 75 proc. respondentów.

Częściej dobre zmiany w opiece zdrowotnej dostrzegają mężczyźni. Aż 43 proc. z nich wystawia służbie zdrowia pozytywną opinię. Kobiet dostrzegających dobre zmiany jest 37 proc. Negatywną notę postawiło 58 proc. pań i 44 proc. panów.
Polacy lepiej oceniają dostęp do świadczeń medycznych. Zdaniem niemal co czwartego badanego jest on powszechny i jednakowy dla wszystkich – to aż o 8 procent więcej niż w 2014 roku.