AP: Antysemickie komentarze w polskich mediach państwowych

"W kontrolowanych przez rząd polskich mediach na fali dyplomatycznego sporu pomiędzy Polską a Izraelem pojawiły się antysemickie komentarze" - odnotowuje agencja Associated Press.

Aktualizacja: 31.01.2018 18:38 Publikacja: 31.01.2018 17:06

AP: Antysemickie komentarze w polskich mediach państwowych

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

arb

AP wyjaśnia, że spór dotyczy nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza karę do trzech lat więzienia "dla każdego kto publicznie i wbrew faktom oskarża naród polski o zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej". AP odnotowuje, że chodzi o walkę m.in. z określeniem "polskie obozy śmierci".

Agencja przypomina, że izraelski rząd w przeszłości wspierał Polske w walce z określeniem "polskie obozy śmierci" ale obecnie krytykuje przepisy, jakie znalazły się w znowelizowanej ustawie o IPN, które - co zauważa AP - musi jeszcze przyjąć Senat i podpisać prezydent.

Według Izraela - pisze AP - nowe przepisy mogą utrudnić debatę na temat historii, ograniczać wolność wyrażania się i wybielać wojenną historię Polaków, która "zawiera epizody z Polakami zabijającymi Żydów albo wydającymi ich Niemcom".

Associated Press pisze następnie, że Yair Lapid, polityk centrowej partii "Jest Przyszłość" (Yesh Atid), napisał na Twitterze, że "istniały polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni. Z kolei Lahav Harkov, dziennikarz, napisał w tym samym serwisie społecznościowym "polskie obozy śmierci" - powtarzając tę frazę 14 razy.

"Takie odniesienia obraziły wielu w Polsce, w tym ludzi, którzy są przeciwni nowemu prawu i jakimkolwiek przejawom antysemityzmu" - pisze następnie AP.

"W internecie doszło do eksplozji antysemickich komentarzy, które pojawiły się też w mediach, w tym w mediach państwowych, ściśle kontrolowanych przez rządzący krajem PiS" - pisze AP.

Associated Press cytuje tu dyrektora TVP2 Marcina Wolskiego, który stwierdził, że nazistowskie obozy powinny być nazywane żydowskimi. - Bo w końcu kto obsługiwał krematoria? - pytał na antenie Wolski.

AP pisze też o tym, że w trakcie sobotniego programu "Studio Polska" na ekranie prezentowano antysemickie wpisy umieszczane przez widzów na Twitterze. "Państwowa telewizja przeprosiła potem za te treści, zrzucając winę na usterki techniczne" - pisze AP.

Associated Press cytuje też Piotra Nisztora, który w Polskim Radiu sugerował, że Polacy wspierający stanowisko Izraela ws. ustawy o IPN powinni zrzec się polskiego obywatelstwa.

Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu
Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA