Ryszard Petru wraca do Nowoczesnej. "Będę wpierał opozycję merytorycznie"

Były lider Nowoczesnej Ryszard Petru ponownie związał się z partią. Będzie doradzał w kwestiach gospodarczych.

Publikacja: 27.01.2022 15:11

Ryszard Petru

Ryszard Petru

Foto: Fotorzepa, Guzik Piotr

Ryszard Petru w maju 2015 roku zainicjował powołanie ugrupowania NowoczesnaPL, był liderem ugrupowania do kwietnia 2017 roku.

Partia w wyborach osiągnęła czwarty wynik w kraju (7,6 proc.), wprowadzając do Sejmu 28 posłów. W 2017 roku Petru przegrał w wewnętrznych wyborach z Katarzyną Lubnauer. 

W 2018 roku Petru całkiem opuścił szeregi Nowoczesnej, powołując do życia koło poselskie Liberalno-Społeczni, a następnie partię Teraz!

Rok później były szef Nowoczesnej zapowiedział, że wycofuje się z polityki i nie startował w wyborach parlametarnych.

O ponownym zawiązaniu współpracy z Petru poinformował przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka. "Jako ekspert będzie doradzał w sprawach gospodarczych. Witamy na pokładzie!" - zapowiedział na Twitterze.

Petru na swoim profilu na Facebooku poinformował, że ma zamiar "wspierać Nowoczesną głosem doradczym i eksperckim. Prowadzę biznes i nie mam obecnie planów angażować się w stu procentach w politykę".

"Zamierzam wyłącznie skupić się na kwestiach gospodarczych. Nie chcę jednak stać z boku – będę wpierał opozycję merytorycznie, po to aby przyczynić się do jej wygranej w najbliższych wyborach" - zapowiedział.

W ocenie Petru, "spustoszenie jakie czyni Polski Ład i inflacja w gospodarce to doskonałe podsumowanie 7 lat rządów obecnej ekipy. To również odpowiedni moment aby przypomnieć, że przed tym wszystkim przestrzegaliśmy. Że Polski nie stać na hojny program 500+ bez względu na dochody, że jak się więcej wydaje niż zarabia to skutkiem jest inflacja i wreszcie, że jak się zadłuża bez opamiętania, to zadłużenie spłacają wyższymi podatkami wszyscy pracujący".

"Pamiętam, jak przestrzegałem, że „puszczą nas z torbami”, a po kolejnych wydatkach bez pokrycia, że nawet „na torby nie starczy”. Oprócz krytyki, ważna jest mocna kontroferta programowa. W moim przekonaniu, musi mieć ona charakter liberalny, pragmatyczny i rozsądny. Nie może sprowadzać się do hasła, zrobimy to samo co PiS tylko lepiej. 2022 rok pokazuje, że system funkcjonowania gospodarki na kredyt, bazującej na państwowych firmach, gdzie szaleje nepotyzm i kolesiostwo nie zdaje egzaminu" - dodał.

Ryszard Petru w maju 2015 roku zainicjował powołanie ugrupowania NowoczesnaPL, był liderem ugrupowania do kwietnia 2017 roku.

Partia w wyborach osiągnęła czwarty wynik w kraju (7,6 proc.), wprowadzając do Sejmu 28 posłów. W 2017 roku Petru przegrał w wewnętrznych wyborach z Katarzyną Lubnauer. 

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii