Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 17.08.2018 08:34 Publikacja: 17.08.2018 08:34
Foto: www.sw.gov.pl
Od 2012 roku wzrasta liczba bójek i pobić w polskich więzieniach. Tymczasem w styczniu tego roku szef więziennictwa zmienił definicję i za bójki i pobicia można teraz uznać tylko te sytuacje, gdzie poszkodowani muszą się leczyć powyżej siedmiu dni. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki twierdzi, że nikt niczego nie chce ukrywać, ale eksperci nie mają wątpliwości: to jawna manipulacja - informuje Onet.pl.
Od sześciu lat widać wyraźnie, że regularnie rośnie poziom niebezpieczeństwa w polskich więzieniach. W 2012 roku we wszystkich zakładach karnych w Polsce doszło do 792 bójek i pobić z udziałem 1701 osób. Przez kolejne lata ta liczba wzrastała, a w 2017 roku wyniosła 1102 bójki, w których wzięło udział 2445 osób. Ekspertów nie dziwią te statystyki. Zwracają uwagę, że wynika to przede wszystkim ze złych warunków panujących w więzieniach.
- Teoretycznie mówi się, że w polskich zakładach karnych nie mamy problemu z przeludnieniem. Sęk w tym, że za "brak przeludnienia" uznajemy standard trzech metrów kwadratowych na jednego osadzonego. To nie jest standard europejski. A jeśli w 15-metrowej celi siedzi pięciu osadzonych 23 godziny na dobę (bo nie liczę godzinnego spaceru), to nic dziwnego, że dochodzi do konfliktów między nimi – mówi w rozmowie z Onetem Krzysztof Olkowicz, były Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie i były zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
Podobne spostrzeżenia ma znany adwokat Paweł Osik. - Od dłuższego czasu, kiedy chodzę na widzenia do klientów w różnych aresztach, to dowiaduję się, że wzrasta populacja więzienna, a to powoduje, że spada ten metraż na głowę i w celach jest coraz ciaśniej. No więc naturalną konsekwencją jest większa skala przemocy – tłumaczy.
Krzysztof Olkowicz wylicza, że kolejnym problemem jest brak konkretnego pomysłu na aktywizację osadzonych. - Mamy program "praca dla skazanych", ale to niestety za mało. W wielu systemach penitencjarnych w Europie jest tak, że od godziny 9:00 do 16:00 nikogo nie ma w celach. Bo mają zapewnioną pracę albo zorganizowane zajęcia innego rodzaju. U nas tego brakuje. Polskie więzienie to najczęściej pawilon, w którym mieszkają skazani i administracja – podkreśla.
O przyczyny rosnącej agresji w zakładach karnych zapytaliśmy też ppłk Elżbietę Krakowską, rzeczniczkę prasową Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Ta jednak uniknęła odpowiedzi wprost.
W przesłanym do Onetu mailu napisała m.in.: "Występowanie bójek i pobić w jednostkach penitencjarnych jest sytuacją charakterystyczną dla tego typu placówek. Zjawiska takie występują we wszystkich jednostkach na całym świecie. Wynikają one bezpośrednio ze specyfiki tych miejsc, gdzie na niewielkiej przestrzeni gromadzi się duża ilość osób pozbawionych wolności. Różnica charakterów i temperamentu oraz deprywacja potrzeb prowadzi do sytuacji konfliktowych. Dla wielu z tych osób jedynym, znanym sposobem radzenia sobie w takich sytuacjach jest przemoc".
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego przez aklamację przyjęła uchwałę o poparciu kandydatury marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Tempo rozliczania rządów PiS staje się zarzewiem sporów w koalicji. Adrian Zandberg w mediach społecznościowych przypomniał jednak, że Polaków bardziej niż polityczne rozliczenia interesują rosnące ceny, kolejki do lekarzy i codzienne problemy, które bezpośrednio wpływają na ich życie. „Rozliczeniami człowiek się nie naje” – podkreślił.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
Przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy” Marek Woch poinformował, że weźmie udział w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2025 roku.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło w piątek kluczowe założenia ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści szkodliwych w internecie.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
Nawet ja należę do osób, które uważają, że politycy powinni podlegać surowszej odpowiedzialności z racji tego, że dysponują środkami publicznymi, zajmują stanowiska w imieniu narodu - powiedział w rozmowie z TVN24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tobiasz Bocheński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas