– Przychody na rynku książki katolickiej powróciły do poziomu z rekordowego 2005 r. To wielki sukces wydawnictw katolickich – uważa Kuba Frołow, redaktor naczelny "Biblioteki Analiz", która zajmuje się badaniem rynku księgarskiego. Wraz z Jerzym Wolakiem przygotował właśnie "Raport o książce katolickiej. Edycja 2009".
Nie spełniły się czarne scenariusze obserwatorów rynku, którzy przewidywali, że załamie się on po boomie wywołanym śmiercią Jana Pawła II. Spaść miało zainteresowanie książkami papieża i o papieżu oraz generalnie książką katolicką. Istotnie, w latach 2006 i 2007 wyniki sprzedaży były gorsze niż w 2005 r. Ale w 2008 r. (dane z tego roku podsumowuje raport) tendencja się odwróciła. Przychody ze sprzedaży książek wydawców katolickich wyniosły 175 mln zł. Dokładnie tyle, ile w 2005 r.
– Wydawcy katoliccy dobrze wykorzystali sytuację, którą w 2005 r. stworzyła śmierć Jana Pawła II – mówi Frołow. – Żałoba po śmierci papieża otworzyła im drzwi dużych hurtowni. Dystrybutorzy, którzy wcześniej niechętnie brali książki katolickie, widząc w nich jedynie literaturę pobożnościową, zobaczyli, że można na nich też zarobić. O książkach katolickich nauczyły się pisać także media.
Pozycje o Janie Pawle II wciąż sprzedają się dobrze. W 2008 r. bestsellerem stała się sprzedana w ponad 100 tys. egzemplarzy książka Wydawnictwa św. Stanisława BM "Cuda. Z archiwum procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Ojca Świętego Jana Pawła II". Już po dwóch miesiącach sprzedaży w 2009 r. bestsellerem zostały "Tajemnice Jana Pawła II" Antonia Socciego wydane przez Dom Wydawniczy Rafael. Dalszy wzrost sprzedaży może przynieść beatyfikacja Jana Pawła II.
Rangę bestsellerów osiągają też inni autorzy. Książka Matki Teresy "Pójdź, bądź moim światłem. Prywatne pisma świętej z Kalkuty", wydana przez Znak, rozeszła się w 2008 r. w ponad 32 tys. egzemplarzy. Wydawcy katoliccy, jak podkreśla Wolak, szukają pomysłów na rozszerzenie oferty. Nowym zjawiskiem jest publikowanie większej liczby powieści, które ukazują się w seriach "Powieść z duszą" wydawnictwa Znak, "Labirynty" WAM, "Powieść z blachą" wydawnictwa M czy "Powieść z krzyżykiem" Frondy.