Wystawę „Pod prąd”, dokumentującą strajki studentów na Wybrzeżu w 1988 roku, otwarto w budynku Uniwersytetu Gdańskiego w ramach rocznicowych obchodów odbywających się pod hasłem „Maj Niezależnych”.
– To był trudny czas, ponieważ w drugiej połowie lat 80. zamierała nadzieja. Wszystkie sygnały i to, co działo się na UG, było niezmierne ważne. Dla nas „starych” było to ważne, bo zastanawialiśmy się, ile jeszcze społeczeństwo może wytrzymać – mówił obecny na otwarciu wystawy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Ówczesny przewodniczący komitetu strajkowego na uczelni, a dziś prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz wspominał, że studenci zdawali sobie sprawę z konieczności poparcia strajkujących robotników Stoczni Gdańskiej. – To był wtedy przejaw nonkonformizmu. Myślę, że wszyscy, którzy strajkowali, są z tego dumni. Nie zważaliśmy na konsekwencje czy nawet groźbę wyrzucenia ze studiów.
Uroczystości zakończą się 5 maja debatą „Sens i nonsens nonkonformizmu 1988 – 2008”z udziałem przywódców protestu – Pawła Adamowicza i Przemysława Gosiewskiego (PiS). Łódzki oddział IPN zaprezentuje wystawę plenerową poświęconą powstaniu i działalności NZS. Organizatorami obchodów protestów studenckich są Europejskie Centrum Solidarności, miasto Gdańsk, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska i NSZZ „Solidarność”.
Strajk 3 maja 1988 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego zainicjowało Niezależne Zrzeszenie Studentów.