Potrzebne informacje pozytywne? Mimo kryzysu - proszę. Przydałoby się trochę złych danych i pesymistycznych prognoz? Są. Jakiś wzór do naśladowania? Zawsze się ktoś taki pojawi. Przykład paskudnego polityka? Do wyboru, do koloru. Dziś, co prawda w środę, ale jednak 13, poszukajmy dobrych wieści. Może na przekór dacie się sprawdzą?
„Zasiłki rodzinne będą wyższe!” – informuje swoich czytelników na pierwszej stronie Super Express. To najbardziej „masowy” good news dnia. „Miliony Polaków będą się cieszyć z tej wiadomości. Rząd Donalda Tuska (52 l.) zdecydował wczoraj o podniesieniu zasiłków rodzinnych, jakie otrzymują najubożsi”, i to o 40 proc. Co prawda w ten sposób „miliony Polaków” zostało zakwalifikowanych do kategorii „najuboższych”, więc w sumie z czego się tu cieszyć, ale dla wielu rodzin to dobra wiadomość. I to mimo że ów procentowo imponujący wzrost przełożony na cyfry wygląda znacznie gorzej – w przypadku dzieci w wieku 6-18 lat oznacza podwyżkę z 64 do 91 zł.
A propos podwyżek – „Wynagrodzenia nadal rosną, ale wolniej” – donosi „Dziennik”. Mimo kryzysu zarabiamy więcej – o 6,7 proc. więcej niż w I kwartale ubiegłego roku – informuje GUS. Co więcej, zdaniem niektórych ekonomistów, np. Ryszarda Petru ze Szkoły Głównej Handlowej cytowanego przez „Dziennik”, przeciętne pensje wzrosną w tym roku o mniej więcej 5 proc., a to może podtrzymywać konsumpcję, czyli „jeden z silników napędzających gospodarkę”.
„Ostrożne szukanie specjalistów” zapowiada „Rzeczpospolita”. Według gazety co siódma duża firma chce w tym roku zatrudnić nowych fachowców, przede wszystkim inżynierów, handlowców i techników. W „Rzeczpospolitej” i innych gazetach można także przeczytać o szczęśliwym dniu Autostrady Wielkopolskiej SA i wszystkich zmotoryzowanych Polaków – koncesjonariusz brakującego odcinka trasy A2, który połączy nas z siecią niemieckich, a więc i europejskich autostrad, otrzyma pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, która pozwoli mu (i nam) znów zobaczyć tę inwestycję w różowych barwach.
Swoje dorzuca też, cytowany przez „Gazetę Wyborczą” złotousty Alan Greenspan, były szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej. „Widzimy początki końca spadków” – w taki nieco zawoalowany sposób pocieszał przedstawicieli Amerykańskiego Stowarzyszenia Pośredników w Handlu Nieruchomościami. Jak na finansistę przystało, koniec przecen na rynku nieruchomości Greenspan widzi „na obszarach najmocniej dotkniętych spadkami”. „Gazeta Wyborcza” informuje też o szczęśliwym zakończeniu sporu pomiędzy premierem Tuskiem a wicepremierem Pawlakiem – panowie przez cztery miesiące spierali się, kto ma pomóc w przygotowaniu planu przestawienia polskiej energetyki na atomowe tory. I nagle doszli do porozumienia – pełnomocnikiem rządu ds. energetyki jądrowej została Hanna Trojanowska. Gazeta podkreśla, że to jedna z najlepszych specjalistek w tej dziedzinie. Przy okazji – wygrał premier Tusk.