Warszawska prokuratura postawiła zarzuty poświadczenia nieprawdy siedmiu osobom, w tym członkom zespołu orzekającego w kościelno-rządowej komisji zajmującej się zwrotem dóbr dla Kościoła, dwóm dyrektorom z MSWiA i rzeczoznawcom, którzy wyceniali grunt.
Chodzi o sprawę gruntów, które orzeczeniem komisji otrzymał zakon poznańskich elżbietanek. Zakonnice od razu odsprzedały cenne tereny w Warszawie-Białołęce za 30 mln zł Stanisławowi M., biznesmenowi z Pomorza (samorządowcy wyceniają te grunty na 240 mln zł).
– Część z podejrzanych ma zarzuty poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, ale nie zdradzamy, które są to osoby – mówi prok. Monika Lewandowska, rzeczniczka prokuratury w Warszawie. Podejrzanym grozi do ośmiu lat więzienia.
Zarzuty dotyczą orzeczenia Komisji Majątkowej z 10 czerwca 2008 r. Na jego mocy elżbietanki dostały 47 ha ziemi.
Kim są podejrzani? To czterech członków zespołu orzekającego Komisji Majątkowej. Przedstawiciele strony kościelnej to dr Krzysztof Wąsowski, warszawski adwokat od lat pracujący w komisji, i ks. Mirosław Piesiur, wieloletni wiceszef komisji oraz dyrektor finansowy Archidiecezji Katowickiej.