Tych propozycji będzie co najmniej pięć, każda przedstawia inne podejście do kwestii sztucznego zapłodnienia: od całkowitego zakazu po pełną liberalizację połączoną z państwową refundacją - o sprawie informują dziś wszystkie dzienniki.
Według Polski The Times właśnie ta skrajność projektów sprawi, że na nowo rozgorzeje zażarta dyskusja o in vitro. Jej przedsmak dał abp Henryk Hoser, który zapowiedział, że parlamentarzyści opowiadający się za jego legalizacją zostaną objęci ekskomuniką.
Słowa arcybiskupa komentuje "Gazeta Wyborcza". Sobotni wywiad abp. Hosera to kolejny element kampanii Kościoła przed dyskusją nad uregulowaniem in vitro.
Katarzyna Wiśniewska na drugiej stronie GW tak komentuje całą sprawę. Hierarcha wchodzi w sumienie polityków, zapewne w przekonaniu, że poseł - katolik czy nie - to uczniak, któremu trzeba pokazać palcem, co jest właściwe. Najwyraźniej dotychczasowe środki kościelnej perswazji wydały się biskupowi zbyt słabe. (...).
Episkopatu nie interesuje, że ustawy są dla wszystkich obywateli, nie tylko dla wierzących. Wywieranie presji, by politycy poparli ustawowy zakaz in vitro, to zakusy rodem z państwa wyznaniowego. Poza tym każdy poseł katolik ma prawo sam decydować, jak godzić nauki moralne Kościoła z prawem świeckiego państwa - pisze w komentarzu Wiśniewska.