Ustalono w nim, że Jagiełło przyjmie chrzest wraz ze wszystkimi swoimi pogańskimi poddanymi, a następnie ożeni się z Jadwigą i zostanie królem Polski. Podczas pertraktacji w Krewie obie strony zdecydowały i potwierdziły to zapisem w dokumencie, że ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego zostaną wcielone do Polski.

Zapewne na temat tego punktu traktatu toczyły się poważne dyskusje, gdyż rozumiany dosłownie oznaczać musiał likwidację niezależności Litwy. Na to Litwini nie chcieli się zgodzić. Ponieważ jednak obu stronom zależało na podpisaniu porozumienia, użyto w dokumencie wieloznacznego wyrażenia "applicare". Słowo to może oznaczać "włączenie", ale również ścisły związek dwóch państw. Używając niejednoznacznego określenia, wyrażono wolę zawarcia unii polsko-litewskiej, odsuwając dyskusję na temat charakteru tego związku na później.

Ponadto Jagiełło zobowiązał się do wypłacenia Wilhelmowi Habsburgowi odszkodowania w wysokości 200000 florenów, wypuszczenia wszystkich polskich jeńców z litewskiej niewoli i odzyskania wszystkich strat terytorialnych poniesionych przez Królestwo Polskie. Po podpisaniu aktu w Krewie panowie polscy zobowiązali się, i potwierdzili to w Wołkowysku odpowiednim dokumentem, do wyboru Jagiełły na króla Polski. Elekcja ta odbyła się w lutym 1386 r.

W lutym 1386 r. Jagiełło przyjechał do Krakowa i przyjął chrzest. Odtąd występował pod imieniem chrzestnym Władysław. Wraz z nim wiarę chrześcijańską przyjęli jego bracia. Kilka dni później wielki książę litewski wziął ślub z Jadwigą, a 4 marca został koronowany na króla Polski.

Tekst z dodatku Władcy Polski