Człowiek potrzebuje kilku dni, aby przestawić swój zegar biologiczny. Zanim to nastąpi możemy być senni, mieć problemy z koncentracją, pamięcią. Takie objawy mogą utrzymać się ponad tydzień.
Na początku problemem może być nie tylko wcześniejsze wstawanie, ale i zasypianie. Pomocne mogą tu być różne sposoby ułatwiające zasypianie, jak spacer czy wietrzenie pokoju.
Zdaniem brytyjskich badaczy przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę do przodu sprzyja zdrowiu dzieci - słońce zachodzi później i maluchy mogą spędzać aktywnie więcej czasu na świeżym powietrzu. To zaś - przekonują naukowcy - może pomóc w walce z epidemią otyłości wśród najmłodszych.
Oszczędność energii?
Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone.
Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodzą, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną.