– Wyruszam na Syberię, aby nie tylko przypomnieć o chlubnych polskich kartach w dziejach tego regionu, ale także spróbować – na tyle, na ile potrafię – przybliżyć Rosjanom współczesną Polskę – tłumaczy Pałkiewicz. – Nie ukrywam, że rola rzecznika ocieplenia międzyludzkich relacji, które potem mogą zapewnić ułożenie lepszych stosunków między państwami, to duże wyzwanie jak na moje siły – dodaje.
Wyprawa kierowana przez Pałkiewicza dotrze m.in. do Irkucka i na Kamczatkę. Będzie podążała śladami trójki polskich badaczy: Aleksandra Czekanowskiego, Jana Czerskiego i Benedykta Dybowskiego. Uczestnicy wyprawy zamierzają m.in. w Pietropawłowsku Kamczackim wmurować tablicę pamiątkową poświęconą Benedyktowi Dybowskiemu.
– Mało kto wie o tym, że Polacy nie tylko przyczynili się do oswojenia rozległych dziewiczych zauralskich terytoriów, ale wnieśli także doniosłe, niekwestionowane zasługi na polu badawczym i naukowo-odkrywczym – wyjaśnia Pałkiewicz.
– Trójka badaczy, których śladami podążymy, w skrajnie trudnych warunkach stworzyła prawdziwą epopeję w poznaniu Bajkału. Ich imieniem nazwano pasma górskie, szczyty, przełęcze, doliny, miasta. Polskich nazw jest więcej, tak na mapie Rosji, jak i na polu przyrodniczym – dodaje.
Oprócz przypomnienia o odkrywcach wyprawa Pałkiewicza ma także wątek historyczny. W tym roku przypada bowiem 150. rocznica powstania styczniowego.