Zbrodnie niemieckie czasów Trzeciej Rzeszy (1933-1945) – eutanazja niepełnosprawnych, ludobójstwo Żydów i Słowian, masowe wypędzenia, bezwzględna eksploatacja okupowanych krajów - będą przedmiotem konferencji naukowej w Katowicach, w której wezmą udział historycy polscy i niemieccy.
Dwudniowa konferencja rozpoczyna się dziś i potrwa do jutra w siedzibie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA) przy ul. Bankowej 11a w Katowicach. Wstęp wolny.
Jak podkreśla katowicki IPN zbrodnie nazistwoskie "nie były realizowane w instytucjonalnej próżni lecz za pośrednictwem struktur organizacyjnych państwa". Uczestnicy konferencji omawiając różne kategorie zbrodni podejmą oni próbę odpowiedzi na pytanie o to, jakie były strukturalne i organizacyjne uwarunkowania eksterminacyjnej polityki narodowosocjalistycznych Niemiec.
Wśród wydarzeń towarzyszących konferencji będzie można wziąć udział w spotkaniu autorskim z Götzem Alym?(CINiBA, Katowice (ul. Bankowej 11a), 24 października 2013 r., 10.00-12.00 lub w Muzeum w Gliwicach, Willa „Caro" na ul. Dolnych Wałów 8a), tego samego dnia w godzinach 17.00-19.00.
Götz Aly to jeden z najgłośniejszych autorów niemieckich, piszących o czasach Trzeciej Rzeszy. Urodzony w 1947 r. w Heidelbergu, od lat 70. aktywny jako dziennikarz i publicysta, poczynając od lat 80. XX w. poświęcił się w dużej mierze historii nazizmu, publikując prace – zarówno syntezy, jak i studia przypadku - poświęcone problemowi antysemityzmu i rasizmu Niemców, zagładzie Żydów czy eutanazji. Szczególną uwagę wzbudziła jego książka Państwo ludowe Hitlera (Hitlers Volksstaat, 2005), stawiająca tezę o ekonomicznych uwarunkowaniach poparcia społeczeństwa niemieckiego dla zbrodniczej i rabunkowej polityki Trzeciej Rzeszy na Wschodzie.