Na konkurs o Nagrodę im. Tadeusza Mazowieckiego, organizowany po raz 22, nadesłano w tym roku 115 prac; 56 z Polski i 59 z Niemiec. Jury nominowało do finału 27 nich. Zwycięzców wyłoniono w 5 kategoriach: prasa, radio, telewizja, multimedia i dziennikarstwo na pograniczu. Nagroda w każdej z nich wynosi 5 tys. euro.
W kategorii Prasa laureatką została Urszula Ptak za reportaż „Uchodźcze dzieci dużo rozumieją” (Krytyka Polityczna), opowiadający o kształceniu dzieci uchodźców w Niemczech. Autorka napisała go z perspektywy nauczycielki, pracującej w tym środowisku w jednej ze szkół w Berlinie. Pokazała świat dziecka, które znalazło się w nowej sytuacji z daleka od domu, w obcym miejscu. Dzieci te musiały szybko dorosnąć. Autorka z empatią przedstawia ich doświadczenia i wrażliwość.
Pia Rauschenberger z Deutschlandfunk Nova zwyciężyła w kategorii Radio za program „Fahrraddiebe – Folge 4”. „(Złodzieje rowerów - odcinek 4), w którym rozprawia się ze stereotypami typu „Ledwo skradzione, a już w Polsce znalezione”. Jury doceniło autorkę także za dynamiczną, żywą narrację i tworzenie „młodego radia”.
W kategorii Telewizja nagrodę otrzymały Natalie Steger i Milena Drzewiecka (Phoenix Dokumentationen) za „Gott – Ehre – Vaterland. Polens Nationalisten marschieren“. (Bóg – Honor - Ojczyzna. Polscy nacjonaliści maszerują), dokument o poglądach i działaniach Młodzieży Wszechpolskiej. O młodych nacjonalistach, którzy nie chcą wspólnej Europy
Laureatkami nagrody w kategorii „Multimedia” zostały Helene Bienevenu i Kasia Strek (Cafébabel – das Europamagazin) za materiał „Polnische Jugend: Karriere unter Tage“ (Polska młodzież. Kariera pod ziemią), w którym opowiadają o młodych ludziach, podejmujących dziś pracę w kopalni węgla w Katowicach.