Państwo w państwie: Świadek przyznaje, że okłamał śledczych

Norbert Borszcz od 10 lat siedzi w więzieniu. Skazano go za zabójstwo. Ale świadek mordu odwołał swoje zeznania. Jednak Sąd Najwyższy nie zgadza się na wznowienie postępowania.

Publikacja: 08.11.2013 01:05

W listopadzie 2003 r. w Sośniowicach doszło do zabójstwa Wilfryda Erfurta. Ktoś włamał się do jego domu i zamordował go. Na miejscu zdarzenia policja znalazła odciski palców Pawła Gołębia. W trakcie śledztwa stwierdził, że w mieszkaniu był z nim ktoś jeszcze. Wskazał na Norberta Borszcza. Ale policja nie znalazła żadnych śladów wskazujących na jego obecność w mieszkaniu zamordowanego.

– Sprawdzano moje DNA, odciski palców, butów i śladów zapachowych. Nic nie wykazało, że byłem w miejscu zdarzenia – mówi Norbert Borszcz, którego w 2005 roku sąd skazał na 15 lat pozbawienia wolności za zabójstwo. Obciążały go tylko zeznania Gołębia.

Jednak w 2012 roku Paweł Gołąb, uznając swoje wcześniejsze oświadczenia za fałszywe, zmienił zeznania na korzyść Borszcza. – W czasie śledztwa skłamałem policjantom, bo sprawca obiecał mi 12 tys. zł, jeśli zwalę winę na kogoś innego, a najlepiej na Norberta Borszcza, i tak zrobiłem – wyjaśnia Gołąb.

Paweł Dyluś, adwokat Norberta Borszcza, wniósł wniosek do Sądu Najwyższego o wznowienie postępowania z powodu ujawnienia nowych dowodów w sprawie. Ten jednak odmówił. – Sąd Najwyższy, mając przed oczami tę sprawę i nowe dowody, które zaprezentowano, powiedziałby, że w jego przekonaniu nie istnieje duże prawdopodobieństwo, że skazano niewinnego – mówi Piotr Hofmański, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego.

– Biegli stwierdzili, że poziom intelektualny Pawła Gołębia jest na poziomie ociężałości umysłowej. Dziwię się, że taki człowiek był w stanie wprowadzić w błąd prokuraturę i sądy wszystkich szczebli. To poważne przestępstwo – mówi mecenas Dyluś i zaznacza, że poza zeznaniami świadka nie istnieje żaden obiektywny dowód wskazujący na winę jego klienta.

– Nowe zeznania złożone przez Pawła Gołębia powinny być ważnym dowodem stanowiącym podstawę do wznowienia postępowania przez Sąd Najwyższy – wyjaśnia.

Więcej w programie „Państwo w państwie" Polsat, 10.11.2013, godz. 19.30

Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA
Kraj
80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Trump ustanawia nowe święto. Dlaczego Polacy nie lubią tego dnia?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem