Aktualizacja: 11.04.2015 07:11 Publikacja: 10.04.2015 16:45
Foto: Bloomberg
Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wystąpiła o aresztowanie Mariana D. w związku z tym, że – jak wynika z jej ustaleń – podejrzany podejmował próby wpływania na świadków.
- Powodem skierowania naszego wniosku o aresztowanie podejrzanego były podjęte przez niego próby matactwa – przyznaje "Rzeczpospolitej" Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej apelacji. I potwierdza, że sąd, uznając zasadność wniosku, zastosował wobec Mariana D. trzymiesięczny areszt.
Dotychczas D. przebywał na wolności za poręczeniem majątkowym. Na czym polegały jego nieformalne próby wpływania na świadków, które zaniepokoiły śledczych – tego prowadzący postępowanie nie chcą zdradzać. Jednak zarówno oni jak i sąd uznali, że Marian D. pozostając na wolności może utrudniać śledztwo. Dlatego, gdy D. stawił się w sądzie, ten zdecydował o aresztowaniu.
Śledztwo w sprawie korupcji na Podkarpaciu - wręczenia łapówek w zamian za pośrednictwo w załatwieniu spraw w instytucjach państwowych - trwa od ubiegłego roku. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wszczęła je w oparciu o materiały zgromadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Marian D. został zatrzymany (wraz z Pawłem K., swoim zastępcą w firmie paliwowej) w lipcu 2014 r. Usłyszał łącznie siedem zarzutów dotyczących korupcji i powoływania się na wpływy, w tym w ministerstwie infrastruktury.
Według śledczych biznesmeni mieli pośredniczyć w załatwianiu spraw w różnych urzędach, za co zapłatą miały być między innymi sztabki złota, markowe alkohole, pieniądze czy prace budowlane. Ostatnie z zarzutów Marian D. usłyszał w lutym tego roku i są związane właśnie z wręczeniem m.in. kilogramowej sztabki złota. Dodatkowo na biznesmenie ciąży zarzut przywłaszczenia paliwa za ponad 2 mln zł. Chodziło o to, że prezes miał zlecać pracownikom załadunek i sprzedaż paliwa poza oficjalną ewidencją.
O aferze korupcyjnej na Podkarpaciu stało się głośno po tym, jak w lipcu 2014 r. CBA przeszukało kilkanaście miejsc w poszukiwaniu dowodów na korupcję mającą sięgać ministerialnych gabinetów. Agenci weszli wówczas m.in. do Sejmu i biur znanych polityków: Zbigniewa Rynasiewicza - wiceministra infrastruktury i szefa PO na Podkarpaciu oraz posła Jana Burego, lidera podkarpackiego PSL i szefa klubu ludowców. Żadnemu z polityków prokuratorzy nie postawili zarzutów.
Obecnie w śledztwie dotyczącym korupcji na Podkarpaciu zarzuty ma łącznie pięć osób: oprócz biznesmenów również dwaj duchowni i regionalny dyrektor Lasów Państwowych.
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Sąd aresztował na 60 dni Dmitrija V., zatrzymanego w Warszawie, a ściganego przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie.
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Polityka Banku Rosji dobija rosyjski transport drogowy. Większość rosyjskich firm zajmujących się przewozami towarowymi zakończy rok 2024 stratami, a około 30 proc. z nich grozi bankructwo. Jedynym ratunkiem jest szara strefa.
Taki skutek będzie miało nadanie strażnikom łowieckim uprawnień do nakładania mandatów, a tym samym zwiększenie liczby osób kontrolujących leśnych szkodników. Po nielegalnych rajdach zniszczone jest runo leśne i drogi, a zwierzęta wystraszone.
Były prezes państwowego banku China Everbright Group został skazany na 12 lat więzienia za defraudację i łapówkarstwo, poinformowała we wtorek państwowa stacja CCTV. Tang Shuangning przyjął korzyści majątkowe o łącznej wartości ponad 11 milionów juanów.
Prokuratura nie złoży zażalenia na decyzję sądu, który odmówił tymczasowego aresztowania młodego policjanta, który podczas interwencji na warszawskiej Pradze śmiertelnie postrzelił innego funkcjonariusza.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas