Morawiecki w Brukseli: Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE

W czasie szczytu Rady Europejskiej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Czech, Andrejem Babiszem. Po spotkaniu poinformował, że strona czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE ws. wydobycia węgla w kopalni Turów.

Aktualizacja: 25.05.2021 06:13 Publikacja: 25.05.2021 04:41

Morawiecki w Brukseli: Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE

Foto: PAP/EPA

Wcześniej TSUE nakazało Polsce zaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sporu między Polską a Czechami w tej sprawie. TSUE uznał, że podnoszone przez Czechy zarzuty wobec Polski, dotyczące skutków wydobycia węgla w Turowie dla strony czeskiej, uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych.

Jeśli Czechy wycofają swój wniosek do TSUE środek tymczasowy orzeczony przez Trybunał nie będzie musiał być stosowany.

Morawiecki po spotkaniu z Babiszem w Brukseli stwierdził, że Polska "zgodziła się na powołanie komisji eksperckiej, która będzie badała kwestie środowiskowe związane z odkrywką".

- PGE przeprowadzi do końca inwestycje ekranu doziemnego, który będzie przynajmniej do pewnego stopnia eliminował odpływ wody - dodał.

- Mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Czechami wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia. W wyniku tego porozumienia Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE - oświadczył premier w Brukseli.

- Porozumienie z Czechami zakłada wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro, współfinansowanie tych projektów przez stronę polską. W tym udział budżetu państwa polskiego, jak i samorządów i spółki PGE - dodał.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?