Aktualizacja: 22.09.2015 11:27 Publikacja: 22.09.2015 10:35
Rafał Grupiński
Foto: Fotorzepa
Platforma Obywatelska nie zdąży rozpatrzyć w tej kadencji ustawy prezydenta Andrzeja Dudy. Do końca zostały tylko dwa posiedzenia, a to jak twierdzi Rafał Grupiński za mało, żeby zająć się tą sprawą. - Projekt reformy systemu emerytalnego wymaga po pierwsze opinii prawnych, które trzeba przygotować, opinii konstytucjonalistów, do których trzeba wysłać prośbę o opinię, wymaga regulaminowych działań Biura Analiz Sejmowych, więc po prostu jest to niemożliwe – mówił Grupiński.
Szef klubu PO odniósł się też do zarzutów Prawa i Sprawiedliwości, którego posłowie twierdzą, że taką ustawę da się rozpatrzyć w kilka dni. Stwierdził, że działanie w taki sposób „to łamanie wszelkich zasad, łamanie regulaminu, łamanie też, oczywiście, w takim przypadku prawa”. Dodał, że „to jest ruch, który pan prezydent powinien był wykonać, jeśli chciał przesłać rzeczywiście do rozpatrzenia Sejmowi swój projekt i zrobić to na przykład 8 sierpnia, po objęciu stanowiska, tym bardziej że twierdził, że to będzie pierwsza rzecz, jaką zrobi, i podobno miał gotowy projekt ustawy". - Więc widać wyraźnie, że oczekiwanie półtora miesiąca na złożenie było wyłącznie takim ruchem, by zrobić to w szczycie kampanii wyborczej, by pomóc PiS-owi, na to wychodzi - dodał.
Grupiński nie krył zaskoczenia tym, że nowa ustawa nie zakłada powiązania wieku przechodzenia na emeryturę ze stażem pracy. Stwierdził też, że „90 proc. ludzi nie chce odchodzić na emeryturę, chce zostać w pracy dłużej, ponieważ nie chce być bezczynnymi, nie chce siedzieć cały dzień w domu i patrzeć w telewizor”. Grupiński dodał też, że wcześniejsze przechodzenie na emerytury oznaczałoby niższe świadczenia oraz, że projekt ten kosztowałby 140 miliardów do 2025 roku.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Polskie Radio
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą zamrożenie cen prądu do końca września 2025 roku.Do końca marca przyszłego roku zamrożone ceny energii będą miały też samorządy i podmioty użyteczności publicznej.
Prezydent Andrzej Duda nie mógł ułaskawić Kamińskiego i Wąsika, choć Joe Biden przed prawomocnym wyrokiem ułaskawił swojego syna, ale według szefa MSZ ma załatwić, by Amerykanie nie wycofali się z NATO. A jeszcze niedawno minister Radosław Sikorski dowodził, że to rząd prowadzi politykę zagraniczną, a prezydent jedynie wykonuje jego instrukcje.
Liderami zaufania publicznego wśród Ukraińców są przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Polski Andrzej Duda - wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie ukraińskiego think tanku Centrum Nowa Europa.
Rząd przyjął we wtorek projekt o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Od lipca przyszłego roku CBA miałoby zostać zastąpione przez nową, działającą w strukturze policji instytucję.
Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka, zapytana o to, czy Andrzej Duda będzie pojawiać się w kampanii wyborczej Karola Nawrockiego, stwierdziła, że angażowanie się w takie sprawy nie jest rolą głowy państwa.
Prezydent Andrzej Duda powołał Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. "Andrzej Duda wie, jak pozbawić tę instytucję resztek przyzwoitości" - komentują decyzję prezydenta członkowie koalicji rządzącej.
Prezydencki minister Jacek Siewiera postuluje, by utworzyć ministerstwo zajmujące się wyłącznie polityką zbrojeniową
W poniedziałek o godz. 16.00 prezydent Andrzej Duda powoła Prezesa Trybunału Konstytucyjnego - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Zaplanowane jest również również wystąpienie głowy państwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas