Kampinos pamięta o Kapuścińskim

Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego wraz z gminą Izabelin i Kampinoskim Parkiem Narodowym organizują festiwal „Nauka Kultura Media” pod patronatem „cesarza reportażu”.

Aktualizacja: 14.05.2016 21:13 Publikacja: 14.05.2016 18:00

Ryszard Kapuściński

Ryszard Kapuściński

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Okolice Puszczy Kampinoskiej były dla Ryszarda Kapuścińskiego miejscem szczególnym – pisarz i reporter kilka lat swojej młodości, przypadającej na lata okupacji, spędził m.in. w Izabelinie i Sierakowie. W późniejszym okresie wielokrotnie wracał w te strony. Przyjechał tu, by m.in. dokończyć „Podróże z Herodotem".

W 2014 roku w Izabelinie otwarto skwer im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz odsłonięto głaz upamiętniający pobyt reportażysty na tym terenie.

W tym roku gmina, Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego organizują specjalny festiwal. Przez tydzień w Kampinosie odbywać się będą spotkania z autorami książek o tematyce reportażowej, pokazy filmów dokumentalnych i dyskusje z reżyserami.

Festiwal rozpocznie się w niedzielę 15 maja Izabelińskimi Spotkaniami z Książką. Po nich odbędzie się wieczór galowy z udziałem m.in. Alicji Kapuścińskiej i Krzysztofa Zanussiego. Podczas gali zaprezentowany zostanie francuski film „Afryka według Kapuścińskiego". Reżyserka Olga Prud'homme Farges nagrała ostatni wywiad z Ryszardem Kapuścińskim, w którym opowiada on o swoich licznych podróżach na Czarny Ląd oraz wspomina proces powstawania kolejnych reportaży i książek. Z prawie 10-godzinnego wywiadu, wzbogaconego materiałami archiwalnymi i filmami, autorka stworzyła godzinną opowieść o Afryce widzianej oczami Kapuścińskiego.

Na kolejne dni festiwalu (od poniedziałku 16 maja do piątku 20 maja) zaplanowano spotkania z autorami reportaży książkowych i filmów dokumentalnych. W Salonie Dokumentalistów i Reporterów z publicznością spotkają się m.in. Krzysztof Mroziewicz, były ambasador RP w Delhi i autor niedawno wydanych „Mitów indyjskich", Barbara Włodarczyk, autorka reportaży telewizyjnych o Rosji i książki „ Nie ma jednej Rosji" , reporterka Iza Michalewicz, autorka książki „Życie to za mało", opowiadającej historie ludzi, którzy doświadczyli w życiu straty. Czytelnicy będą też mogli porozmawiać z Wiesławem Łuką, autorem wznowionej niedawno książki „Nie oświadczam się" – historii morderstwa pewnej rodziny i procesu jej oprawców. O swoich książkach opowiedzą też laureaci nagród i stypendiów im. Kapuścińskiego - Grzegorz Szymanik i Marta Szarejko.

Podczas festiwalu „Nauka Kultura Media" publiczności zaprezentowane zostaną filmy: „Bracia" Wojciecha Staronia, „Walka z szatanem" Konrada Szołajskiego, „Aktorka" Kingi Dębskiej, „Abu Haraz" Macieja Drygasa, „Nadejdą lepsze czasy" Hanny Polak i „Miliard szczęśliwych ludzi" Macieja Bochniaka.

Widzowie będą też mogli poznać twórczość reżysera filmów dokumentalnych o tematyce przyrodniczej Krystiana Matyska. Przygotowano więc pokazy jego filmów „Dziobem i pazurem" oraz „Niedźwiedź – władca gór", a przede wszystkim najnowszego dokumentu – „ Łowcy miodu". Po jego projekcji odbędzie się dyskusja z reżyserem.

Program festiwalu "Nauka Kultura Media" oraz więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA
Kraj
80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Trump ustanawia nowe święto. Dlaczego Polacy nie lubią tego dnia?
Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku