Okolice Puszczy Kampinoskiej były dla Ryszarda Kapuścińskiego miejscem szczególnym – pisarz i reporter kilka lat swojej młodości, przypadającej na lata okupacji, spędził m.in. w Izabelinie i Sierakowie. W późniejszym okresie wielokrotnie wracał w te strony. Przyjechał tu, by m.in. dokończyć „Podróże z Herodotem".
W 2014 roku w Izabelinie otwarto skwer im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz odsłonięto głaz upamiętniający pobyt reportażysty na tym terenie.
W tym roku gmina, Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego organizują specjalny festiwal. Przez tydzień w Kampinosie odbywać się będą spotkania z autorami książek o tematyce reportażowej, pokazy filmów dokumentalnych i dyskusje z reżyserami.
Festiwal rozpocznie się w niedzielę 15 maja Izabelińskimi Spotkaniami z Książką. Po nich odbędzie się wieczór galowy z udziałem m.in. Alicji Kapuścińskiej i Krzysztofa Zanussiego. Podczas gali zaprezentowany zostanie francuski film „Afryka według Kapuścińskiego". Reżyserka Olga Prud'homme Farges nagrała ostatni wywiad z Ryszardem Kapuścińskim, w którym opowiada on o swoich licznych podróżach na Czarny Ląd oraz wspomina proces powstawania kolejnych reportaży i książek. Z prawie 10-godzinnego wywiadu, wzbogaconego materiałami archiwalnymi i filmami, autorka stworzyła godzinną opowieść o Afryce widzianej oczami Kapuścińskiego.
Na kolejne dni festiwalu (od poniedziałku 16 maja do piątku 20 maja) zaplanowano spotkania z autorami reportaży książkowych i filmów dokumentalnych. W Salonie Dokumentalistów i Reporterów z publicznością spotkają się m.in. Krzysztof Mroziewicz, były ambasador RP w Delhi i autor niedawno wydanych „Mitów indyjskich", Barbara Włodarczyk, autorka reportaży telewizyjnych o Rosji i książki „ Nie ma jednej Rosji" , reporterka Iza Michalewicz, autorka książki „Życie to za mało", opowiadającej historie ludzi, którzy doświadczyli w życiu straty. Czytelnicy będą też mogli porozmawiać z Wiesławem Łuką, autorem wznowionej niedawno książki „Nie oświadczam się" – historii morderstwa pewnej rodziny i procesu jej oprawców. O swoich książkach opowiedzą też laureaci nagród i stypendiów im. Kapuścińskiego - Grzegorz Szymanik i Marta Szarejko.