Reklama
Rozwiń

Z wiarą, nadzieją i entuzjazmem

Reportaże pisał 56-letni wówczas Stefan Żeromski. „Rzeczpospolita” wychodziła w Warszawie w dwóch wydaniach – o 7. rano i 7. wieczorem oraz w południe – w czterech filiach: w Poznaniu, Wilnie, Lwowie i Krakowie. Początkowo jej nakład wynosił 120 tys. Egzemplarzy – opowiada prof. dr hab. Maciej Kledzik, historyk, autor monografii Rzecz o „Rzeczpospolitej”.

Publikacja: 13.06.2017 21:00

Z wiarą, nadzieją i entuzjazmem

Foto: Archiwum własne

„Rzeczpospolita” zaczęła się ukazywać w połowie czerwca 1920 r. To początek historii gazety. Czy takiego tytułu nie było wcześniej na rynku prasowym?

Przed I wojną ukazywał się we Lwowie dwutygodnik „Rzeczpospolita”. Miał niewielki zasięg, koncentrował się na narastających konfliktach polsko-ukraińskich we wschodniej Galicji. Część zespołu warszawskiej gazety była z nim związana. Nie przypadkiem więc oba pisma miały prawie identyczną winietę tytułową. Formuła ogólnopolskiego dziennika była znacznie szersza, założenia o wiele ambitniejsze. Jej autorem był Stanisław Stroński, profesor romanistyki, publicysta i polityk.. Ostatni redaktor naczelny lwowskiej „Rzeczpospolitej”.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Kraj
Gdzie spoczywają ciała ofiar obławy augustowskiej
Kraj
Co dzieje się we wnętrzu spalonego budynku w Ząbkach? Policja pokazała zdjęcia
Kraj
Prywatny akademik jak na Mokotowie. Nowa jakość studenckiego życia
Kraj
Koniec konfliktu Ryanaira i lotniska w Modlinie. Będzie 25 nowych tras
Kraj
Pożar w Ząbkach: Śledztwo prokuratury nabiera tempa, trwają przesłuchania świadków