Satelita programu obserwacji Ziemi Copernicus został już wyniesiony na orbitę. Sentinel-1A (Strażnik) to pierwszy z serii satelitów, które rozmieszczone zostaną na orbicie w ramach programu obserwacji Ziemi finansowanego przez Unię Europejską.
Satelita ważący 2300 kg wystrzelony został w kosmos na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz startującej z Centrum Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelita wyposażony w najnowocześniejszy radar z syntetyczną aperturą na pokładzie będzie zbierał dane do sporządzenia dokładnej mapy ziemskiej powierzchni.
Laser zamiast radia
Przez najbliższe trzy miesiące Sentinel będzie przez Europejską Agencję Kosmiczną – operatora satelity – poddany dokładnym testom. Sprawdzana będzie łączność i działanie systemów pokładowych oraz przeprowadzona zostania kalibracja instrumentów pomiarowych.
Sentinel-1A służbę będzie mógł rozpocząć dopiero po pomyślnym zakończeniu prób. Satelita będzie pracował na orbicie co najmniej siedem i pół roku.
Radar będzie miał wiele zastosowań, od kontroli szlaków żeglugowych czy zanieczyszczenia środowiska przez śledzenie gór lodowych i sporządzanie dokładnych map, aż po dokumentowanie wylesiania czy wydajności produkcji na polach ryżowych. Ale kluczowym zadaniem instrumentu zainstalowanego na pokładzie Sentinela-1A będzie monitorowanie zjawisk przyczyniających się do klęsk żywiołowych.