Gwiazda Wieczorna widoczna nad horyzontem po zachodzie słońca jest skalistą planetą, której atmosfera składa się głównie z dwutlenku węgla i gęstych chmur kwasu siarkowego. Występują one na wysokości 45–70 km nad powierzchnią i całkowicie zasłaniają glob.
Wenus dorównuje rozmiarami Ziemi (95 proc.) i masą (81,5 proc.). Jednak ciśnienie przy gruncie jest około 90 razy większe niż nasze, mierzone na poziomie morza. Większość powierzchni planety opływają potoki lawy. Odkryto nawet nadal aktywne wulkany. Podobnie jak w przypadku Ziemi na Wenus nie widać małych kraterów, ponieważ mniejsze meteoroidy całkowicie spalają się w gęstej atmosferze planety i nie docierają do jej powierzchni.
Większość danych o warunkach panujących na Wenus mamy dzięki niedawno zakończonej misji Venus Express. Była to pierwsza sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej, wysłana w kierunku tej planety. Weszła na orbitę Wenus 11 kwietnia 2006 r. i zakończyła lot 18 stycznia 2015 r., gdy skończyło się jej paliwo.
Głównym zadaniem sondy było zbadanie atmosfery oraz otoczenia plazmowego Wenus. Pod lupę naukowców dostał się również niezwykły efekt cieplarniany, podnoszący temperaturę powierzchni planety do 450 stopni C, przez co metale takie jak ołów występują tam w stanie ciekłym. Badaczy interesowała również struktura i właściwości atmosfery Wenus oraz wpływ wiatru słonecznego. Venus Express miała znaleźć przyczyny nadal do końca niewyjaśnionego zjawiska superrotacji górnej warstwy atmosfery oraz zbadać słabe pole magnetyczne planety, powierzchnię oraz aktywność wulkaniczną i sejsmiczną.
Misja dostarczyła wielkiej ilości danych. Choć sonda ponad dwa lata temu spłonęła w atmosferze Wenus, bazując na zebranych w ciągu dziewięciu lat materiałach, naukowcy nadal dokonują nowych odkryć.