W małej kapsule trzej kosmonauci - Nie Haisheng, Liu Boming i Tang Hongbo - wylądowali o godzinie 13.34 bezpiecznie na pustyni Gobi - podały media państwowe.

Załoga statku kosmicznego Shenzhou-12 była w "dobrym stanie" po 90-dniowej misji, która jest rekordowo długa dla Chin - przekazał nadawca CCTV.

Czytaj więcej

Chiny wysłały astronautów na orbitę. Budują stację kosmiczną

Podczas transmisji na żywo widać było zespół medyczny i personel pomocniczy w helikopterze, który spieszył się do miejsca lądowania. Jeden z pracowników wbił chińską flagę w pobliżu kapsuły.

- Taikonauci - jak nazywani są chińscy astronauci - przejdą 14-dniową kwarantannę, zanim będą mogli wrócić do domu, "ponieważ ich układy odpornościowe mogły osłabnąć po długiej misji" - powiedział telewizji CCTV Huang Weifen, główny projektant chińskiego załogowego projektu kosmicznego.

Czytaj więcej

NASA zgłasza problemy z teleskopem Hubble'a

Misja Shenzhou-12 była pierwszą z czterech misji załogowych zaplanowanych na lata 2021-2022, gdy Chiny będą zakładać swoją pierwszą stałą stację kosmiczną. Proces ten wymaga 11 misji, w tym wystrzelenia trzech modułów stacji.

Budowa rozpoczęła się w kwietniu wraz z uruchomieniem modułu Tianhe, przyszłej części mieszkalnej stacji kosmicznej. Nieco większy od autobusu miejskiego, Tianhe był miejscem, w którym Nie, Liu i Tang przebywali od połowy czerwca.

Podczas pobytu na orbicie astronauci przeprowadzili spacery kosmiczne, sprawdzili system podtrzymywania życia Tianhe, przetestowali robotyczne ramię modułu i posortowali zapasy na nadchodzące misje załogowe.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ