Zbudowane w ramach projektu „Pi of the Sky” urządzenie odnotowało pojawienie się gwiazdy nowej w gwiazdozbiorze Kila na południowym niebie. Obserwacje zostały potwierdzone przez innych badaczy.
Naukowcy z zespołu „Pi of the Sky” sfilmowali już narodziny czarnej dziury, którym towarzyszył najjaśniejszy rozbłysk obserwowany kiedykolwiek przez człowieka. Podsumowanie obserwacji tamtego błysku z marca zamieścił we wrześniu prestiżowy magazyn „Nature” („Rz” pisała o tym 11 września).
Tym razem gwiazda błysnęła 25 listopada. Widoczna może być nawet przez lornetkę. Obserwacja ewolucji gwiazdy od momentu jej powstania pozwoli zrozumieć ten proces.
Zrobotyzowana aparatura projektu „Pi of the Sky” umieszczona w obserwatorium Las Campanas w Chile co noc poszukuje błysków optycznych. Dwa razy w ciągu nocy dokonuje przeszukania całego widocznego nieba. Programy komputerowe przygotowane przez uczestników projektu analizują otrzymane zdjęcia. Błysk w marcu i w listopadzie został odnotowany podczas dyżuru Katarzyny Małek, doktorantki Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.