Naukowcy maja nadzieję, że sonda dostarczy cennych danych o zmianach klimatycznych w skali globalnej.
Satelita „Ibuki” co po japoński znaczy „oddech”, został wyniesiony przez rakietę H2A na orbitę wraz z siedmioma innymi sondami. „Ibuki” na orbicie na wysokości 670 km będzie okrążał glob w ciągu 100 minut. Podczas każdego cyklu będzie gromadził informacje o gazach cieplarnianych w 56 tys. punktach pomiarowych. Misję zaplanowano na pięć lat.
Dane będą udostępniane NASA i innym agencjom kosmicznym, a także organizacjom naukowym. Przedstawiciele japońskiej agencji kosmicznej JAXA twierdzą że „Ibuki” jest pierwszym satelita przeznaczonym do badania gazów cieplarnianych Ziemi.
— Globalne ocieplenie jest jednym z najistotniejszych problemów wpływających na społeczność międzynarodową, a Japonia jest również zobowiązana do redukcji dwutlenku węgla — powiedział Yasushi Tadami z Japońskiego Ministerstwa Środowiska. — Zaletą „Ibuki” jest możliwość monitorowania stężenia dwutlenku węgla i metanu praktycznie wszędzie na świecie.
Obecnie 282 stacje naziemne dostarczają informacji na temat poziomu gazów cieplarnianych w atmosferze. „Ibuki” bardzo wzmocni możliwości naukowców, szczególnie w biednych krajach, gdzie nie ma stacji monitorujących. Pozwoli też na mierzenie poziomu dwutlenku węgla ze znacznie większa dokładności niż dotychczas.Uwzględni również dane ze laboratoriów naziemnych oraz modele symulowane - pisze JAXA na swojej stronie internetowej.