Próbny lot rakiety przewidziany jest na 2015 rok. Pierwsza załogowa misja odbędzie się w roku 2018. Rakieta ma być zdolna do wyniesienia na orbitę co najmniej 20 ton ładunku, maksymalnie około 23 ton. Kapsuła Sojuza, która od roku 1967 jest środkiem transportu dla radzieckich i rosyjskich kosmonautów, waży 7 ton. Amerykański konkurent nowej rosyjskiej rakiety – Ares I, przygotowywany dla pojazdów Orion, ma mieć możliwość wyniesienia na orbitę ok. 25 ton ładunku.
[wyimek]23 tony ładunku będzie mogła wynieść na orbitę rakieta transportująca załogę na Księżyc[/wyimek]
Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos nie podała szczegółowych informacji na temat rakiety. Wiadomo jednak, że jednym z wymagań jest, aby wszystkie stopnie rakiety zasilane były kerozyną – paliwem lotniczym lub płynnym wodorem. – Roscosmos ma własne wyobrażenie konfiguracji rakiety, jakkolwiek rozumiemy, że pomiędzy naszymi oczekiwaniami a możliwościami jest spory dystans – powiedział sieci BBC Aleksandr Czułkow, jeden z szefów agencji Roscosmos.
Według Czułkowa decyzja o wyborze konstruktora zapadnie do 25 marca. Wybór zespołu, który będzie pracowała nad konstrukcją rakiety, przesadzi o jej kształcie. Konstrukcja będzie znana po roku. – Dlatego prace nad rakietą musimy rozpocząć już teraz – uważa Czułkow.