W badaniach brali udział naukowcy z National Research Council of Canada, Uniwersytetu Toronto i Instytutu SETI. — W źródle Lost Hammer żyją mikroby. A źródło to jest bardzo podobne do tych jakie dawniej były, lub obecnie są na Marsie. Wniosek jest oczywisty. Tam też mogłoby być życie — wyjaśnia dr. Lyle Whyte, mikrobiolog z McGill University.
Bardzo zasolona woda źródła Lost Hammer nie zamarza w temperaturze poniżej zera, na powierzchnię wydobywają się bąbelki metanu.
Pochodzenie tego gazu zafrapowało uczonych — chcieli się dowiedzieć, czy metan powstał w wyniku zjawisk geologicznych czy biologicznych i czy jakiekolwiek organizmy mogą żyć w wodzie o bardzo dużym zasoleniu.
— Byliśmy zaskoczeni, że nie znaleźliśmy metanogennych bakterii, które produkowałyby gaz — powiedział Whyte. — Ale za to znaleźliśmy unikalne beztlenowe organizmy, które odżywiają się metanem i prawdopodobnie oddychają siarczanami zamiast tlenem.
Metan i zamrożona woda odkryte już zostały na Czerwonej Planecie. Zdjęć marsjańskich wąwozów dostarczyła sonda Mars Orbter. Nie wiadomo jak powstały. Jedną z możliwości jest uformowanie ich przez źródła podobne do Lost Hammer.