Wykorzystując dane dostarczone przez satelity i najnowsze teorie matematyczne, zespół fizyków Słońca z Uniwersytetu Sheffield w Wielkiej Brytanii analizuje słoneczną muzykę. Jej źródłem są gigantyczne pętle w koronie słonecznej, słabo poznanej warstwie słonecznej atmosfery. Zespół przestudiował sposób w jaki te dźwięki rozchodzą się w egzotycznym środowisku.
Zdjęcia dużej rozdzielczości zrobione przez satelity wskazują na to, że korona słoneczna wypełniona jest magnetycznymi strukturami kształtem przypominającymi banany. Te olbrzymie pętle koronalne, niektóre wielkości nawet 100 tys. km. pełnią fundamentalną rolę w regulacji zjawisk fizycznych w koronie Słońca i są odpowiedzialne za wielkie rozbłyski, jakie zdarzają się w tej warstwie słonecznej atmosfery.
[wyimek][b][link=http://www.youtube.com/watch?v=ZbIffp40U8w]Muzyka Słońca na YouTube[/link][/b][/wyimek]
Pętle te okresowo wibrują, tak jak struna gitary uderzona przez muzyka. Wysokość dźwięku uzależniona jest od naprężenia uderzonej struny. Podobnie rzecz ma się z tymi gigantycznymi pętlami w koronie słonecznej.
Ich nieustanne drgania sprawiają, że atmosfera Słońca stale nasycona jest „muzyką”. Struktura dźwięków jest dla fizyków niepowtarzalną okazją zrozumienia zjawisk magnetycznych, jakie zachodzą w atmosferze naszej gwiazdy.