Trzyosobowa załoga Shenzhou 10 miała za zadanie zdobyć doświadczenie przydatne przy budowie przyszłej stacji kosmicznej. Podczas rejsu na orbicie trzech astronautów próbowało zarówno automatycznego, jak i ręcznego dokowania do eksperymentalnego laboratorium orbitalnego Tiangong 1. Podczas 15-dniowej misji astronauci mieli tam okazję poczuć smak życia na orbicie.
Cała trójka: Nie Haisheng, Wang Yaping i Zhang Xiaoguang prowadziła eksperymenty medyczne i technologiczne. Wang Yaping poprowadziła pierwszą w Chinach lekcję z orbity. Telewidzowie mieli okazję podglądać życie codzienne wewnątrz stacji Tiangong 1. Astronauci wymienili twardą wykładzinę na podłodze stacji na miękką. Wymiana została uznana za niezbędną, gdyż miękka wykładzina pozwala łatwiej utrzymać równowagę w stanie nieważkości.
Cel narodowy
Statek kosmiczny wylądował dokładnie tam, gdzie planowano – w Mongolii Wewnętrznej. Wang Zhaoyao, dyrektor generalny Agencji Załogowych Lotów Kosmicznych, nie ukrywał satysfakcji.
– Ten piękny sukces jest kamieniem milowym. Chiński program załogowych lotów kosmicznych wchodzi w nową fazę – budowy stacji orbitalnej – powiedział na konferencji prasowej po lądowaniu.
Cytowany przez agencję Xinhua – Wang Zhaoyao podkreślił, że pierwszy element przyszłej stacji kosmicznej powinien trafić na orbitę w 2015 roku. Trzy lata później ma tam się znaleźć jej główny moduł. Kompletna stacja ważąca ok. 60 ton ma rozpocząć pracę w przestrzeni w 2020 roku. Między rokiem 2015 a 2020 planowana jest seria bezzałogowych lotów z zaopatrzeniem oraz wysłanie kilkunastu astronautów, którzy będą prowadzili prace montażowe na orbicie. Wang ujawnił, że Chiny od początku programu załogowego w 1992 roku wydały na nią równowartość 6,35 mld dolarów.