Z lodowatej powierzchni globu wystrzeliwują w przestrzeń gejzery pary. Teleskop dostrzegł je w okolicy bieguna południowego globu. To pierwsza bezpośrednia obserwacja wydostającej się z wnętrza Europy pary wodnej. Naukowcy od dawna podejrzewają, że ten jowiszowy księżyc pod powierzchnią skrywa ocean wody.
— Odkrycie pary wodnej wyrzucanej w pobliżu bieguna południowego wzmacnia pozycję Europy jako kandydata na zamieszkały świat — powiedział Lorenz Roth z Southwest Research Institute w San Antonio w Teksasie podczas spotkania American Geophysical Union w San Francisco. — Jednak nie wiadomo jeszcze, czy te opary należy wiązać z oceanem głęboko pod powierzchnią globu, czy też nie.
Europa jest drugim księżycem w Układzie Słonecznym gdzie zostały odkryte wytryski pary wodnej. W 2005 roku obłoki pary wodnej i pyłu zostały zarejestrowane przez sondę Cassini na powierzchni Enceladusa — satelity Saturna.
Dopiero sonda kosmiczna wysłana na Europę w przyszłości może ustalić dokładne miejsca wydostawania się pary i określić, czy pochodzi z oceanu pod powierzchnią. Na to pytanie może odpowiedzieć misja JUICE — JUpiter ICy moons Explorer planowana przez ESA na 2022 rok. Zadaniem sondy będzie zbadanie trzech największych księżyców Jowisza: Ganimedesa, Kallisto i Europy.