Start europejskiej taksówki orbitalnej

W środę o 14.40 naszego czasu z bazy Kourou w Gujanie Francuskiej wystartował europejski miniwahadłowiec IXV.

Aktualizacja: 11.02.2015 21:42 Publikacja: 11.02.2015 18:04

Pojazd IXV przygotowywany do startu na pokładzie rakiety Vega

Pojazd IXV przygotowywany do startu na pokładzie rakiety Vega

Foto: AFP

W przestrzeń wyniosła go rakieta Vega, najmniejsza z rodziny rakiet Arianespace. Po 18 minutach na wysokości 320 km pojazd oddzielił się od rakiety, a następnie osiągnął wysokość 420 km (na wysokości 400 km znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS). Lot trwał godzinę i 40 minut.  Statek osiągnął prędkość 27 tys. km/h. Pod koniec lotu ponownie wszedł w atmosferę lotem ślizgowym, jego powierzchnia rozgrzała się wówczas do temperatury 1700 st. C. W trakcie opadania nad Pacyfikiem otworzył spadochron i osiadł na falach około 2 tys. kilometrów od wybrzeży Meksyku. Na powierzchni utrzymywały go specjalne balony. Wyłowił go włoski statek z ekipą nurków.

IXV – Intermediate eXperimental Vehicle – skonstruowany przez włosko-francuski koncern Thales Alenia Space nie posiada skrzydeł, ma 5 m długości, 2,2 m szerokości, waży około 2 ton. Jego powłoka została wykonana między innymi z materiału ceramicznego i włókien węglowych.

Celem tej misji jest przetestowanie technologii bezpiecznego powrotu z niskiej orbity, przy założeniu dużej manewrowości statku oraz dużej precyzji lądowania. Takiego eksperymentu nie da się przeprowadzić w żadnym z ziemskich laboratoriów.

Statek pozbawiony skrzydeł sterowany jest za pomocą czterech dysz oraz dwóch ruchomych klap (płatów) w części tylnej. Prototyp, który poleciał w kosmos, wyposażony był w 300 czujników rejestrujących wszystkie parametry lotu, jego trajektorię i warunki panujące na zewnątrz.

– Testujemy wiele rzeczy po raz pierwszy: kształt pojazdu, materiały ochronne, system sterowania – podkreśla Giorgio Tumino z Europejskiej Agencji Kosmicznej kierujący eksperymentem. Wydano na niego już 150 mln euro.

Wystrzelenie IXV odbyło się w ramach Future Launchers Preparatory Programme. Jego celem jest stworzenie przez ESA systemu startowego nowej generacji, który zastąpi europejskie rakiety Ariane.

—k.k.

Kosmos
Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd
Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne