Reklama
Rozwiń

Zorza polarna nad Marsem

Amerykański satelita krążący po orbicie Czerwonej Planety odkrył tajemniczą zorzę w atmosferze globu.

Aktualizacja: 23.03.2015 09:40 Publikacja: 22.03.2015 23:01

Sonda MAVEN krąży po orbicie Marsa od września ub. roku

Sonda MAVEN krąży po orbicie Marsa od września ub. roku

Foto: NASA

Sonda zaobserwowała osobliwe zjawisko na północnej półkuli planety. Trwało cztery dni i zakończyło się dokładnie w Dzień Bożego Narodzenia — 25 grudnia. Wnioski z tych obserwacji naukowcy misji zaprezentowali podczas konferencji Lunar and Planetary Science Conference (LPSC) w Teksasie.

Sonda MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) krąży po orbicie Marsa od września ub. roku, Jednym z jej zadań jest rozwiązanie zagadki utraty większości wody przez atmosferę Czerwonej Planety.

— Chodzi o to, żeby ustalić, ile utraconej wody dostało się do marsjańskich skał, a ile uleciało w przestrzeń kosmiczną — powiedział prof. Bruce Jakosky z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, główny naukowiec misji. — Chcemy się też dowiedzieć, ile dwutlenku węgla jest w skałach, a ile uleciało w kosmos.

Zorze znane na Ziemi występują w pobliżu biegunów magnetycznych na północy i południu. Pojawiają się wtedy, gdy burze słoneczne wyrzucają ogromne ilości silnie naładowanych cząstek, które docierają do Ziemi i pobudzają cząstki gazów atmosferycznych do świecenia. Kilka dni temu zorzę polarną mogliśmy obserwować także na naszym niebie.

Zorze na Czerwonej Planecie obserwowane były już wcześniej przez europejski statek kosmiczny Mars Express. Tym razem naukowców zaskoczyło miejsce w atmosferze, gdzie zorza została dostrzeżona. Było to znacznie głębiej, niż na Ziemi i poprzednio na Marsie.

Naukowcy odkryli również chmurę pyłu na dużej wysokości. Instrumenty sondy Maven zauważyły ją między 150 km a 300 km od powierzchni globu.

— Tego się nie spodziewaliśmy — przyznał prof. Jakosky. Możliwym źródłem pyłu może być materiał pochodzący z dwóch księżyców Marsa Fobosa i Dejmosa lub krążące wokół Słońca komety. Jak jest naprawdę — tego naukowcy nie wiedzą.

— Jeśli jednak pył pochodzi z atmosfery planety to znaczy, że przegapiliśmy jakiś fundamentalny proces — przyznała Laila Andersson, naukowiec misji Maven.

Kosmos
Astronomowie odkryli nowy obiekt spoza Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS