Tajemnicze eksplozje. Naukowcy odkryli najjaśniejsze światło

Dwie eksplozje w galaktykach oddalonych o miliardy lat świetlnych od Ziemi wytworzyły najjaśniejsze światło we wszechświecie. Naukowcom po raz pierwszy udało się je zarejestrować

Aktualizacja: 21.11.2019 14:37 Publikacja: 21.11.2019 14:23

Tajemnicze eksplozje. Naukowcy odkryli najjaśniejsze światło

Foto: ESO/A. Roquette

Eksplozje były wybuchami promieniowania gamma. To krótkie erupcje najbardziej energetycznej formy światła we wszechświecie.

Teleskopy zarejestrowały pierwszy wybuch w lipcu ubiegłego roku. Drugi przypadek odnotowano w styczniu. W wyniku wybuchów powstało światło zawierające około 100 miliardów więcej energii niż światło widoczne dla ludzkiego oka.

Czytaj także: Skamieniałe owady na powierzchni Marsa? Teoria entomologa

Do wybuchów doszło niespodziewanie i trwały zaledwie kilka sekund. Zaledwie 50 sekund po tym, jak satelity odnotowały drugą eksplozje, teleskopy na Ziemi przekierowano tak, by zarejestrowały strumień tysięcy cząstek światła.

- Są to zdecydowanie najbardziej energetyczne fotony, jakie kiedykolwiek odkryto w wyniku wybuchu promieniowania gamma - powiedziała Elisa Bernardini, naukowiec zajmująca się promieniowaniem gamma.

Zdarzenie analizowało 300 naukowców z całego świata. Wyniki ich prac opublikowano w magazynie Nature.

Wybuchy promieniowania gamma zdarzają się prawie codziennie. Dochodzi do tego niespodziewanie i trwa to tylko kilka sekund. Jednak te wysokoenergetyczne eksplozje pozostają dla naukowców pewnego rodzaju tajemnicą. Astronomowie myślą, że dochodzi do tego w wyniku kolizji gwiazd neutronowych lub supernowych - zdarzeń, w których gwiazdom kończy się energia, poddają się własnej grawitacji i zapadają się w czarne dziury.

- Wybuchy promieniowania gamma są najpotężniejszymi eksplozjami znanymi we wszechświecie i zazwyczaj uwalniają więcej energii w ciągu kilku sekund niż nasze słońce przez całe życie - powiedział naukowiec David Berge.

Eksplozja, do której doszło 14 stycznia została odnotowana przez dwa satelity NASA. Do zdarzenia doszło w galaktyce odległej o ponad 4 miliardy lat świetlnych od Ziemi. Natychmiast dane przesłano do ośrodków na całym świecie. Już 27 sekund późnej astronomowie na Wyspach Kanaryjskich zwrócili dwa teleskopy MAGIC w kierunku otrzymanych współrzędnych.

Kosmos
Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd
Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku