W środę trumna z ciałem Franciszka została przeniesiona do Bazyliki Świętego Piotra. Wierni mogą oddawać hołd zmarłemu papieżowi.
Jaki był ten pontyfikat i jak zostanie zapamiętany papież Franciszek? Na pytania te odpowiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński. – Zostanie zapamiętany jako rewolucjonista, nie jako reformator. Przejawów rewolucji papieża Franciszka można wymieniać w nieskończoność. Pierwszym symbolicznym przykładem jest opuszczenie Pałacu Apostolskiego, oficjalnej siedziby papieży. W ten sposób chciał pokazać, że potrzebna jest desakralizacja papiestwa, czyli papiestwo powinno być bardziej religijne, a mniej polityczne. Zobaczymy, co z tym zrobi następca papieża Franciszka.
– Drugi przykład rewolucji to głębokie zmiany doktrynalne. Chyba żaden papież w dziejach tak szybko, tak radykalnie i samodzielnie nie wprowadzał głębokich zmian. Na samym początku pontyfikatu Franciszek zmienił katolickie nauczanie na temat kary śmierci, z nikim tego nie konsultując. Później poszły inne zmiany, dotyczące chociażby błogosławieństwa związków jednopłciowych w świątyniach katolickich czy przyjmowania komunii świętej przez osoby rozwiedzione i żyjące w nowych związkach – dodał.
Czytaj więcej
Rozporządzenie Andrzeja Dudy o żałobie narodowej po śmierci papieża Franciszka wymaga kontrasygna...
Ks. Andrzej Kobyliński: Następca papieża Franciszka będzie musiał uniknąć schizmy
Gość programu wskazał jednocześnie, że „tak podzielonego Kościoła, jak obecnie, chyba dawno nie mieliśmy”.