Cyryl I 20 listopada kończy 76 lat, z czego przez ostatnich trzynaście sprawuje urząd szesnastego patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryl,

- Nie ma dziś większej potrzeby niż pokój i uspokojenie walk wewnętrznych na terenach historycznej Rusi. Chyba nie ma nic ważniejszego dla ochrony naszej rosyjskiej ojczyzny przed różnego rodzaju oszczerstwami i dążeniami do pozbawienia naszego kraju niepodległości, prawdziwej suwerenności, zdolności myślenia tak, jak chce nasz naród i działania zgodnie z interesami narodowymi - mówił w czasie niedzielnego kazania w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela. Jego słowa zacytowała propagandowa agencja RIA Nowosti.

Czytaj więcej

Cyryl I chce debatować z Zachodem

Z okazji urodzin życzenia dla Cyryla wystosował prezydent Rosji Władimir Putin. „Proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje z okazji urodzin. Jako zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej kierujecie swoje wysiłki na zachowanie tradycyjnych wartości duchowych i moralnych w społeczeństwie, harmonizację stosunków międzyreligijnych i międzyetnicznych, poprawę współpracy między Kościołem a państwem” - chwalił Putin, według którego „mądre słowo duszpasterskie” Cyryla „służy konsolidacji narodu, wspiera ludzi w chwilach trudnych prób”.

List od Putina opublikowała na swojej stronie internetowej Rosyjska Cerkiew Prawosławna. W informacji czytamy, że rosyjski przywódca życzył patriarsze Cyrylowi „zdrowia, pogody ducha i długowieczności”.