Modlą się za bluźnierstwo „Klątwy"

W kościołach diecezji kieleckiej jest odmawiana Koronka do Miłosierdzia Bożego w akcie wynagrodzenia za bluźnierstwo podczas spektaklu „Klątwa" w warszawskim Teatrze Powszechnym.

Aktualizacja: 26.02.2017 18:34 Publikacja: 26.02.2017 18:09

Modlą się za bluźnierstwo „Klątwy"

Foto: PAP

Taką decyzję podjął metropolita kielecki bp Jan Piotrowski. Zdecydował on też o przeczytaniu w niedzielę podczas mszy w kieleckich kościołach komunikatu Episkopatu w sprawie kontrowersyjnego przedstawienia.

- W związku ze spektaklem „Klątwa" wystawionym w Teatrze Powszechnym w Warszawie, czynię swoją treść komunikatu rzecznika Konferencji Episkopatu Polski – napisał w swoim oświadczeniu kielecki hierarcha.

Episkopat wydał go we wtorek, gdy głośno się zrobiło o „Klątwie". Burzę wywołały m.in. sceny z przedstawienia, w której jedna z aktorek imituje seks oralny z figurą św. Jana Pawła II. Poza tym w tle słychać jedno z kazań papieża Polaka. Pod koniec przedstawienia jedna z aktorek zadaje ze sceny pytanie, czy którykolwiek z widzów byłby gotów zabić Jarosława Kaczyńskiego za 50 tysięcy euro.

Ks. Paweł Rytel- Andrianik, rzecznik Episkopatu napisał w nim, że spektakl „Klątwa" w reżyserii Olivera Frljića, który wystawiono w Teatrze Powszechnym w Warszawie, ma znamiona bluźnierstwa.

- Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością – podkreślił.

Dodał, że oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków. Ponadto nie może być przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia.

- Podobnie nie można się zgodzić na znieważanie flag państwowych, w tym przypadku flagi Państwa Watykańskiego – tłumaczył.

Prosił, by odpowiedzią na spektakl „Klątwa", który wypacza pojęcie sztuki i piękna, była modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo oraz promocja wartości m. in. w środkach społecznego przekazu w myśl słów: „Zło dobrem zwyciężaj!".

Bp Piotrowski prosił też o odmówienie w parafiach na terenie swojej diecezji przez kilka najbliższych dni Koronki do Bożego Miłosierdzia w akcie wynagrodzenia za dokonane bluźnierstwo.

W sprawie kontrowersyjnego spektaklu Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła postępowanie z urzędu w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez publicznego znieważenia przedmiotu czci religijnej oraz publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa. Na razie nikomu nie postawiono zarzutów.

Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kościół
Abp Adrian Galbas: Franciszek nie zaklinał rzeczywistości
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne