"Chodzi o dezynfekcję rąk przed i po Komunii, zasłanianie ust maseczką podczas kontaktu z wiernymi w kancelarii parafialnej i zakrystii oraz podczas udzielania Komunii Świętej" – napisała dr Lucyna Wiśniewska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu.

Radomski sanepid wydał komunikat, w którym przypomniał o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii COVID-19, także w kościołach.

"Obowiązuje utrzymanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki, osoby wspólnie mieszkające, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie" – wylicza dr Lucyna Wiśniewska.

Przypomina, że obowiązuje też zasłanianie ust i nosa wyłącznie za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych.

"Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem" – podkreśla szefowa sanepidu z Radomia. Zwraca też uwagę, że informacja o obowiązku zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach powinna być wywieszona na drzwiach kościoła, sal parafialnych i kancelarii.

PPIS w Radomiu zachęca wszystkich obywateli do włączenia się w pomoc w walkę z SARS-CoV-2 w obliczu zagrożenia epidemicznego o zasięgu globalnym.

"W czasie epidemii koronawirusa ważne jest abyśmy przestrzegali zasad dystansu, dezynfekcji rąk, powierzchni, noszenia maseczek oraz szczepili się przeciw koronawirusowi, bo to nasza szansa i nadzieja na powrót do normalności" – podkreśla dr Lucyna Wiśniewska.

Przypomina, że szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem choroby w tym zgonem z powodu COVID-19, a także przed zachorowaniem u wielu osób.

"Szczepienia to najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobom zakaźnym. Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło uchronić się przed zachorowaniem na COVID-19" – dodaje radomski Sanepid.

Przypomina też, że od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to jak szybko poradzimy sobie z wirusem SARS-CoV-2. " Dzięki naszemu zaangażowaniu w walkę z zagrożeniem COVID-19 będziemy mogli ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz pomóc sobie i naszym bliskim w zachowaniu zdrowia" – przyznaje dr Lucyna Wiśniewska.