Pod hasłem "Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych" w niedzielę w Warszawie rozpoczyna się trzydniowa konferencja, organizowana z inicjatywy Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich (PCTM) i Konferencji Episkopatu Polski we współpracy z Fundacją Świętego Józefa KEP.

- Spotkanie ma umożliwić wymianę doświadczeń i zainicjowanie wspólnych działań oraz bliższą współpracę Kościołów w tej części Europy w zakresie zapobiegania wykorzystaniu seksualnemu osób małoletnich - mówił ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, które z ramienia polskiego Episkopatu współorganizuje konferencję.

Czytaj więcej

Dopiero gdy zmierzymy się z krzywdą pokrzywdzonych przez dominikanina Pawła M., gdy zobaczymy w nich
Lekcje ze skandalu u dominikanów

Wideoprzesłanie do uczestników spotkania skierował papież Franciszek. "Jestem szczęśliwy, że mogę was przywitać, gdy zebraliście się, aby podjąć refleksję nad odpowiedzią, jaką Kościół daje na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła oraz nad tym, w jaki sposób może on odpowiedzieć jeszcze bardziej adekwatnie na ten najcięższy nieporządek, jakiemu stawiamy czoło" - powiedział w nagraniu.

"Nasze wyrazy skruchy powinny się przemienić w konkretną drogę reformy"

Papież przypomniał, że w 2019 r. zachęcał przewodniczących Konferencji episkopatów świata, by zapewnili, "by dobro ofiar nie było zepchnięte na drugi plan z powodu źle pojętej troski o wizerunek Kościoła jako instytucji".

"Tylko mierząc się z prawdą o tych okrutnych zachowaniach i szukając pokornie przebaczenia ofiar i ocalonych, Kościół będzie mógł odnaleźć swoją drogę, by znowu z ufnością mógł zostać uznany za miejsce przyjęcia i bezpieczeństwa dla tych, którzy są w potrzebie" - podkreślił Franciszek.

Czytaj więcej

Biskupi podczas otwarcia światowego „Szczytu przeciw pedofilii w Kościele Katolickim”, luty 2019 r.
Biskupi przeciw wykorzystywaniu. Przesłanie do uczestników skieruje papież Franciszek

"Nasze wyrazy skruchy powinny się przemienić w konkretną drogę reformy, zarówno po to, aby zapobiegać dalszemu wykorzystywaniu, jak i po to, aby zagwarantować innym ufność, że nasze wysiłki doprowadzą do realnej i pewnej zmiany" - zaznaczył.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

"Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie ofiar"

Papież Franciszek zachęcił do wsłuchiwania się "w wołanie ofiar" oraz do "zaangażowania się, nawzajem i ze społeczeństwem w szerszym znaczeniu, w te ważne dyskusje, ponieważ dotyczą rzeczywiście przyszłości Kościoła w Europie środkowo-wschodniej (...), dotyczą naszej odpowiedzialności".

W konferencji biorą udział przedstawiciele Kościołów rzymskokatolickiego i greckokatolickiego z Polski, Albanii, Chorwacji, Słowenii, Węgier, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Kosowa.