Najnowszy biuletyn IPN publikuje zapis dyskusji na temat pielgrzymek papieża Polaka do ojczyzny i działań służb specjalnych PRL, które miały im zaszkodzić. Biorą w niej udział metropolita warszawski abp Nycz, historyk IPN Jan Żaryn oraz filozof Dariusz Karłowicz.

Historyk Andrzej Grajewski w swoim artykule „Papież, który zmienił historię” przedstawia nerwową reakcję Kremla na wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. A nasza redakcyjna koleżanka Ewa K. Czaczkowska w artykule „Nie dali się poróżnić” opisuje z kolei próby, jakie podejmowała SB w celu skłócenia prymasa Stefana Wyszyńskiego z kardynałem Karolem Wojtyłą. Próby zakończone porażką. Przytacza też historię wizyty prezydenta Francji gen. Charles’a de Gaulle’a w 1967 roku. „Pod naciskiem Gomułki w programie wizyty nie znalazło się spotkanie z prymasem Polski. Kiedy więc de Gaulle pojechał do Krakowa, w katedrze na Wawelu przywitał go zakrystianin. Poinformował prezydenta, że metropolita krakowski został nagle wezwany do Wrocławia” – czytamy w tekście.

W biuletynie znajdziemy także opis działań, jakie SB podejmowała wobec „ojca duchowego” Karola Wojtyły – kardynała Adama Sapiehy. Jednak Sapieha pozostał nieprzejednanym wrogiem komunistów. „W czasie spotkania hierarchów w Krakowie w listopadzie 1947 r. na nalegania prymasa Hlonda, by duchowni diecezji krakowskiej ograniczyli w swych wypowiedziach wątki antykomunistyczne, miał odpowiedzieć, że »nie będzie udawał innego, niż jest nastawiony wewnętrznie, walki nie chce, ale na żadne uległości nie pójdzie, nie ustąpiłem Niemcom, tym bardziej nie ustąpię teraz«” – czytamy w tekście ks. Józefa Mareckiego i historyka Filipa Musiała pt. „Krakowska opoka – kardynał Adam Sapieha”.