To najważniejszy moment liturgii Męki Pańskiej, która opisuje wydarzenia Wielkiego Piątku - od postawienia Jezusa przed żydowską radą kapłanów i starszych, skazaniem na śmierć przez rzymskiego namiestnika Piłata aż po ubiczowanie, a następnie dźwiganie krzyża na Golgotę, gdzie Jezus został ukrzyżowany. Skonał, według ewangelistów, o godz. 3 po południu.
Ta śmierć Boga-człowieka była czymś jedynym w historii świata. Jezus wziął na krzyż winy wszystkich ludzi, by dobrowolną ofiarą ze swojego życia pokonać zło, które prowadzi do śmierci duchowej człowieka. Gdy zmartwychwstanie w niedzielę o poranku otworzy ludziom drogę do zbawienia.
Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, kiedy nie jest sprawowana msza św. Najświętszy Sakrament po zakończeniu liturgii umieszczany jest w symbolicznym grobie. Od tego momentu w świątyniach zapada cisza oczekiwania. Natomiast wieczorem ulicami wielu miast przejdą - podobnie jak w rzymskim Koloseum - procesje drogi krzyżowej. Przez cały dzień obowiązuje ścisły post.