Jak się okazuje, decyzja o tym, kto zastąpi odchodzącego na emeryturę kard. Stanisława Dziwisza, zapadła w Watykanie przed dziesięcioma dniami. W specjalnym komunikacie po ogłoszeniu nominacji abp Marek Jędraszewski napisał, że 28 listopada, gdy był w Rzymie przy okazji kongresu na temat duszpasterstwa studentów, papież osobiście zakomunikował mu swoją decyzję. Franciszek poprosił, by jej ogłoszenie odbyło się 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

– To było takie niespodziewane – mówił arcybiskup w czwartek. W komunikacie napisał zaś, że zdaje sobie sprawę „z tego, co Kraków znaczył i znaczy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce i w dziejach całej naszej Ojczyzny, jak bliski był sercu św. Jana Pawła II Wielkiego".

Środowiska liberalno-lewicowe uznają abp. Jędraszewskiego, który od 2012 r. kierował archidiecezją łódzką, niemal za wroga. Hierarcha słynie bowiem z ostrych i czasem kontrowersyjnych wypowiedzi.

Od początku pracy w Łodzi mocno wypowiadał się o ideologii gender. W 2014 r. w wywiadzie dla „Plusa Minusa" stwierdził, że w Polsce próbuje się „tworzyć katolickie getto" i trwa wojna ideologiczna.

Ostro skrytykował „czarne protesty". – Są przerażającą, współczesną manifestacją cywilizacji śmierci. Chce się dzisiaj bronić antyewangelii. Można by powiedzieć, czarnej ewangelii – mówił. – „Ratujmy kobiety"? Przed czym? Przed prawem, które nie będzie pozwalało im na zabijanie własnych dzieci?

– Abp Jędraszewski prezentuje jednoznaczną wizję Kościoła. Nie obawia się starcia z narracją poprawności politycznej czy potępiania lewicowych ideologii – komentuje Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny TV Republika. – Wiele wskazuje na to, że taki właśnie ma być, także według Franciszka, Kościół w Polsce.

O tym, że Kraków będzie miał nowego metropolitę, wiadomo było od dawna. Każdy biskup, który kończy 75 lat, musi oddać się do dyspozycji papieża. Kard. Dziwisz tzw. wiek kanoniczny osiągnął pod koniec kwietnia 2014 r., ale jego rezygnacja nie została wtedy przyjęta, bo trwały przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.

Gdy ŚDM się skończyły, ruszyła giełda nazwisk. Wśród kandydatów na następcę kard. Dziwisza wymieniano krakowskiego biskupa pomocniczego Grzegorza Rysia, biskupa polowego Józefa Guzdka, metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, ale nie abp. Jędraszewskiego.

„Tak zwane »przewidywania« są oparte na »oczekiwaniach«, nie na rzeczywistych »przeciekach«. Jedyną regułą jest niespodzianka" – skomentował na Twitterze tuż po ogłoszeniu papieskiej nominacji ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ