Afera GetBack: co robi Rzecznik Finansowy dla osób, które kupiły obligacje

455 wniosków o interwencję w sporach dotyczących zakupu obligacji GetBack Trafiło w 2018 r. do Rzecznika Finansowego. Większość spraw jeszcze trwa, bo nie wszystkie banki i biura maklerskie przekazują Rzecznikowi żądane informacje.

Publikacja: 09.02.2019 18:11

Afera GetBack: co robi Rzecznik Finansowy dla osób, które kupiły obligacje

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Wnioski o interwencję przysyłają głównie osoby, które kupiły obligacje Getback w banku lub biurze maklerskim. Są one zaliczane do podmiotów rynku finansowego. Sama spółka Getback - jako firm windykacyjna - nie ma takiego statusu. Według stanu na koniec 2018 r. do Rzecznika trafiło 455 wniosków o tzw. postępowanie interwencyjne. Dodatkowo jego eksperci odebrali ponad 300 próśb o poradę telefoniczną lub e-mailową.

Najwięcej wniosków, bo 409, dotyczy podmiotów z grupy Getin, czyli: Idea Banku (375), Getin Noble Banku (21) oraz Noble Securities (13). Większość spraw wciąż jest w toku. Jedna została zamknięta, gdyż bank (Alior Bank) zmienił stanowisko po interwencji Rzecznika Finansowego, a trzy ze względu na fakt, że podmiot którego wniosek dotyczył, nie był podmiotem rynku finansowego.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo